Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Greqia do të hapë dyqanet pavarësisht numrit të lartë të vdekjeve

Greqia njoftoi sot se do të hapë shumicën e dyqaneve të saj dhe do të lehtësonte kufizimet në aktivitetet në natyrë, pavarësisht nga numri i lartë i infeksioneve dhe vdekjeve nga COVID-19.

Zëvendësministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias tha se të gjitha dyqanet me pakicë, përveç dyqaneve të mëdha dhe qendrave tregtare, do të hapen të hënën.

Drejtimi i një makine do të lejohet përsëri për distanca më të shkurtra gjatë fundjavës, për familjet dhe grupet deri në tre persona, për ushtrime dhe aktivitete në natyrë, shtoi ai në një konferencë shtypi.

Qeveria shpreson që “relaksimi” jashtë shtëpisë ndërsa moti të përmirësohet do të jetë i dobishëm për grekët në një kuptim “shëndetësor, social dhe ekonomik”, tha Hardalias.

Greqia ka raportuar 76 vdekje nga COVID-19 dhe më shumë se 3.600 të infektuar në 24 orët e fundit.

Më shumë se 260.000 njerëz janë infektuar në vend që nga fillimi i epidemisë dhe 8.093 kanë vdekur. Më shumë se 700 persona janë aktualisht në kujdesin intensiv.

Rreth 1.6 milionë doza të vaksinës janë përdorur në Greqi deri më tani, dhe më shumë se 580.000 njerëz kanë marrë dozën e dytë.

Greqia ka në plan të shpenzojë 11.6 miliardë euro këtë vit për të zbutur efektet e pandemisë në ekonomi, pasi ka shpenzuar tashmë 24 miliardë në 2020.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...