Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Greqia do të njohë Kosovën? Mitsotakis i telefonon Hotit

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij grek, Kyriakos Mitsotakis, vendi i të cilit ende nuk e ka njohur shtetin e Kosovës.

Siç bën të ditur Hoti në një postim të tij në Facebook, biseda ka pasur si temë zhvillimet politike në vend, bashkëpunimin mes dy shteteve, procesin e dialogut me Serbinë dhe liberalizimin e vizave.

Hoti ka thënë se Kosova prej kohësh i ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizim të vizave.

“Roli mbështetës i Greqisë për Kosovës është tepër i rëndësishëm, ngaqë është vend anëtar i BE-së dhe NATO-s, organizata këto që Kosova aspiron të jetë pjesë e tyre”, ka shkruar Hoti në Facebook.

Ndërkaq, në faqen zyrtare të internetit të kryeministrit të Greqisë theksohet se “gjatë bisedës, u diskutua perspektiva evropiane e Ballkanit Perëndimor, si dhe forcimi i marrëdhënieve dypalëshe me theks në sektorët e ekonomisë dhe energjisë”.

Kjo bisedë duket një sinjal i rëndësishëm, duke pasur parasysh mungesën e kontakteve prej kohësh nga Athina me Prishtinën, duke pasur parasysh se Greqia ende heziton të njohë pavarësinë e Kosovës.

Postime të ngjashme

Fitoi betejën me komunizmin, por jo atë me kancerin/ Shuhet para kohe Agustin Miraka

T E

Buxhovi: LDK’në nuk e ka themeluar Ibrahim Rugova

T E

Mësohet nëse do të vendosen nesër masa të reja anti-Covid në Kosovë

T E

Ndëroi jetë Murat Jashari, vëllai i Komandant Kumanovës

T E

Hapen zyrat ndërlidhëse për bashkëpunim Kosovë-Israel

T E

Rritet numri i të infektuarve, 568 raste pozitive dhe katër të vdekur nga coronavirusi për 24 orë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...