Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Greqia izolohet për një muaj, mbyll kafenetë dhe restorantet

Zhurnal Ads

Greqia ka zgjeruar orën policore dhe ka mbyllur kafenetë e restorantet në zonat e ngarkuara të qyteteve. Masat e ashpra do të zgjasin një muaj.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis është detyruar të kthejë masat e izolimit pas shpërthimit të rasteve të reja që prej fillimit të muajit tetor. Restorantet, kafenetë, muzetë, kinematë, teatrot dhe palestrat do të mbyllen nga 3 nëntori.

Nga kjo masë do të preket i tërë rajoni i Athinës, në të cilin ka pasur shpërthim të madh të rasteve. Mbajtja e maskave është bërë e obligueshme si brenda ashtu edhe jashtë objekteve, ndërsa 50 për qind e punëtorëve të kompanive janë të obliguar të punojnë nga shtëpia.

Kryeministri grek ka thënë se është detyruar të marrë masat e izolimit për shkak se ulja e temperaturave do t’i shtyjë njerëzit të hyjnë brenda objekteve. Selaniku, qyteti i dytë më i madh në Greqi, ka nisur izolimin të premten.

Pikun e rasteve Greqia e ka regjistruar të premten kur u konfirmuan 1 mijë e 690 raste të reja. Që prej muajit shkurt nga koronavirusi në Greqi kanë vdekur 620 persona.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Avokatët e Alexei Navalny thonë se nuk kanë qasje tek ai, pasi opozitari rus u arrestua të dielën

S.B.

Trump: Largohem nëse Biden fiton Kolegjin Elektoral

S.B.

Zvicra planifikon kufizime të reja anti-Covid

S.B.

Korea e Veriut ka 60 armë bërthamore dhe 1 milionë ushtarë gati për luftë

T E

CNN zbulon se “çfarë dinte Kina për coronavirusin” – kritikohet se e bëri “10 muaj me vonesë”

S.B.

BE-ja po pret përgjigjen e Moskës për Navalnyn

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...