Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Greqia lehtëson masat kufizuese, përgatitet për sezonin turistik

Greqia në muajin maj nuk do të hapë vetëm sezonin turistik, por edhe shumë aktivitete. Autoritetet shëndetësore njoftuan sot se kopshtet në Greqi do të hapen më 17 maj, një javë pas shkollave, ndërsa deri në fund të muajit do të çelen dhe kinematë verore dhe muzetë.

“Ne jemi duke lëvizur gradualisht dhe duke i kushtuar vëmendje të madhe normalitetit, pasi situata epidemiologjike na lejon ta bëjmë këtë” tha zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias.

Vendimet që mori Greqia

Nesër hapen plazhet

Në 10 maj hapen gjykatat administrative dhe penale

Në 10 maj hapen shkollat me një certifikatë vetë-testimi dhe maskë

Në 14 Maj hapen muzetë

Në 17 maj do të hapen kopshtet

Në 21 maj hapen kinematë verore

Në 28 maj dëgjesat publike

Gjithashtu aktivitetet sportive pritet të kthehen në normalitet në ditët në vijim. Në datë 10 maj notarët mund të stërviten në pishina. Një kusht themelor është të mos tejkalohet numri maksimal i kapacitetit të pishinave, sipas protokolleve shëndetësore dhe rregullave të distancave. Greqia përgatitet për një sezon turistik ku ka mjaft pritshmëri.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...