Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Greqia përshëndetë dekretin e Bajdenit: Mbështesim europerspektivën e Ballkanit perëndimor

Shkup, 11 qershor – Mbështetjen e Greqisë për europerspektivën e rajonit, e përsëriti zëdhënësja e Qeverisë greke, Aristotelija Peloni, ndërsa në lidhje me dekretin e nënshkruar nga presidenti amerikan Xho Bajden, theksoi se “Greqia nuk i përket Ballkanit Perëndimor, sepse është anëtare e NATO-s dhe BE-së”.

“Greqia, siç e dini, fuqishëm e mbështet perspektivën evropiane të vendeve nga Ballkani Perëndimor, gjithsesi në interes të stabilitetit të rajonit. Kjo çështje, siç e dini, ka të bëjë me përfshirjen e sërishme të rajonit në sistemin amerikan për sanksione. Prej këtu dua të përkujtoj se Greqia nuk i përket Ballkanit Perëndimor, është anëtare e Bashkimit Evropian dhe NATO-s”, tha Peloni në brifingun e sotëm të rregullt me gazetarët për sanksionet e parashikuara të përfshira në politikën amerikane, ndërsa të lidhura me rajonin dhe Marrëveshjen e Prespës.

Postime të ngjashme

Qeveria emëron Muharrem Asanin, zëvendësdrejtor në Dogan

R Zh

Kryetari i Sarajit Blerim Bexheti njofton se nënshkruan kontratën për rikonstruktimin e rrugës kryesore

R Zh

Digjet deponia e egër në Labunisht, banorët në hall po helmohen nga tymi dhe gazrat

Dafina Vidishiqi

Zbulohen 13 emigrantë në autostradën Kumanovë – Tabanoc

Dafina Vidishiqi

Bisedimet për Kodin Zgjedhor, drejt dështimit

Dafina Vidishiqi

Zaev: Pro listave të hapura për këshilltarët

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...