Shqipëri

Greqia përshpejton procedurat për dakordësinë mbi detin

Zhurnal Ads

Mediat helene raportojnë se qeveria greke po përshpejton procedurat për një marrëveshje me Shqipërinë lidhur me përcaktimin e Zonës Ekskluzive Ekonomike me Shqipërinë.

“Tovima.gr” i konsideron lëvizjet e Athinës si një kundërsulm diplomatik që  ka çuar tashmë në krijimin e zonave detare të Greqisë me Italinë dhe Egjiptin.

Sipas informacioneve, Ministri i Jashtëm Nikos Dendias së shpejti do të vizitojë Tiranën për bisedime, por ende nuk ka caktuar një datë.

Kanalet me qeverinë shqiptare, megjithatë, janë të hapura dhe ka shumë të ngjarë që vizita në Tiranë do të hapë siparin e zhvillimeve që do të nisimn me kthimin e Nikos Dendias nga Nju-Jorku, ku të premten është planifikuar që ai të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të KB, Antonio Gutierres”.

Në debatin e fundit në Parlament mbi ratifikimin e marrëveshjeve për zonat detare me Italinë dhe Egjiptin, të dy Kryeministri dhe Ministri i Jashtëm grek informuan delegacionin kombëtar se plani i Athinës është të rinisë bisedimet me qeverinë shqiptare për një zgjidhje përfundimtare: shënjimi në pritje i zonave detare.

Nikos Dendias tashmë kishte pasur një bisedë telefonike me Kryeministrin shqiptar Edi Rama, me të cilin u ra dakord për të përsëritur ‘bisedimet së shpejti, pas zgjerimit të ujërave territoriale greke në Jon, për të zgjidhur çështjen e zonave tona detare me Shqipërinë’, tregues i klimës që po formohet dhe reagimi pozitiv i Ministrit të Jashtëm shqiptar ndaj njoftimit paraprak të Kyriakos Mitsotakis për shtrirjen e ujërave territoriale në Jon nga 6 në 12 milje”, shkruan Tovima./Shekulli

Postime të ngjashme

Rritja e numrit të të infektuarve/ Hapet spitali Covid-3!

S.B.

I vodhi makinën kushërirës dhe tentoi ta digjte, arrestohet 40 vjeçari nga Kamza

admin

Atentati ndaj kreut të policisë Bashkiake në Malësi të Madhe, zbardhet dëshmia e tij: Pasi të shtënat ndalën pashë që ishim plagosur

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...