Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Greqia po përballet me një krizë të pashembullt demografike

Rënia demografike greke, 3 qytete me madhësinë e Heraklionit ‘humbën’ në një dekadë, ndërkohë Turqia rritet.

Greqia po përballet me një krizë të pashembullt demografike, pasi popullsia e saj në 2050 parashikohet të ketë rënë në 9 milion, sipas të dhënave zyrtare nga Shërbimet Statistikore të vendit (ELSTAT).

Për të bërë më të qartë madhësinë e katastrofës në perspektivë, Greqia ka humbur ekuivalentin e 3 qyteteve me madhësinë e Heraklion në dekadën e kaluar (464,583) , ose 60% të popullsisë së Selanikut, qyteti i dytë më i madh në vend, ndërsa atje ishte një rënie në vitin 2020 me mbi 40,473.

Të dhënat treguan se Greqia ishte një nga vendet me problemin më të madh demografik në Bashkimin Evropian.

Tregues i urgjencës së situatës ishte deklarata e zëvendës Presidentes së Komisionit Evropian për Demokraci dhe Demografi në BE, Dubravka Suica, e cila në një intervistë për gazetën Greke “Ta Nea” vëren se Greqia është një nga vendet evropiane Vendet e Bashkimit për të cilat vlerësimet parashikojnë një ulje të popullsisë, transmeton TCH. 

Komisioni e rendit Greqinë në grupin e vendeve që do të shohin “ulje të mëdha prej 21% -27% të popullsisë”, duke vlerësuar se në vitin 2070 vetëm 8.5 milion njerëz do të jetojnë në Greqi.

Sidoqoftë, kjo situatë nuk ka të bëjë me të ardhmen e afërt ose të largët, por ajo tashmë ka filluar të shfaqet në të tashmen. 

Sipas të dhënave zyrtare të ELSTAT, popullsia e Greqisë është zvogëluar tashmë, qoftë edhe pak, pasi më 1 janar 2020, popullsia e përhershme u vlerësua në 10,718,565 njerëz (5,215,488 burra dhe 5,503,077 gra), kur vitin e kaluar ishte 10,724,599. 

Ulja është e një niveli prej 0,06%, megjithatë, është një shenjë e qartë se popullsia ka hyrë në një kurs rënie edhe sa i takon raportit lindje/vdekje.

Sipas të dhënave të ELSTAT, migrimi neto vlerësohet në 34,439 njerëz, që korrespondon me diferencën midis 129,459 migrantëve që vijnë dhe 95,020 migrantëve që dalin. 

Në vitin 2018, migrimi neto u vlerësua në 16,440 njerëz (119,489 hyrje dhe 103,049 migrantë në largim). 

Duhet të theksohet se të dhënat e imigracionit në hyrje përfshijnë gjithashtu njerëz që ishin në Greqi me  1/1/2020 për shkak të krizës së refugjatëve.

Ndërkohë, Turqia, në të kundërt, pa një rritje të popullsisë prej 909,452 njerëz duke arritur në 84,339,067 njerëz.

Postime të ngjashme

Biden: Sulmet kibernetike mund të çojnë në luftë

D V

Nga sot, mohimi i gjenocidit në Bosnje ndalohet

D V

HRW: Sulmet në Gaza duket se përbëjnë krime lufte

D V

Dy njerëz të vdekur nga shpërthimi në Gjermani

D V

Parashikime më të mira për ekonominë globale më 2022

D V

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...