Agjencia Zhurnal.mk
Bota Shqipëri

Greqia vendos për herë të parë trupa ushtarake në ishullin pranë Shqipërisë

Zhurnal Ads

Greqia do të ketë një prani ushtarake në ishujt Gavdos dhe Othonos (ky i fundit shumë pranë Shqipërisë), për shkak të përshkallëzimit të provokimit turk.

Sipas një artikulli të gazetës “Ta Nea”, ushtria greke krijoi një postë ushtarake në Gavdos, gjatë verës, ndërsa plani parashikon edhe krijimin dhe funksionimin e një poste ushtarake edhe në ishullin Othonos.

Në Gavdos, posta me një kapacitet prej 9 personash, u ngrit vetëm një javë pas urdhrit të Gjeneral Lejtnant Charalambos Lalousis.

Qëllimi është prania e fortë e ushtrisë në pjesët kyçe dhe strategjike të vendit.

Radari në Gavdos do të jetë në gjendje të kontrollojë zonën në një thellësi prej 30 km.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Merkel: Masa më të ashpra, ose Gjermania e humb kontrollin ndaj pandemisë

admin

‘Basha ka pasur presion të madh për të djegur mandatet’/ Anëtari i kryesisë së PD: Në çdo takim i thuhej pse rri në parlament

admin

Meta viziton bibliotekën e Manastirit të Shën Gjon Pagëzorit: Dhiata e Vjetër e përkthyer nga Kristoforidhi, pararendësja e Alfabetit shqip

S.B.

Ekzekutimi mafioz, vritet shqiptari 47-vjeçar në Brazil

T E

Në këtë qytet ishte epiqendra e tërmetit, si duket sot pas lëkundjeve dhe cunamit

T E

Polonia kalon pragun prej 5000 të infektuarve

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...