Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Grerëzat po i rrezikojnë aeroplanët

Zhurnal Ads

Studiuesit australianë kanë zbuluar që grerëzat mund të bllokojnë instrumente të rëndësishëm.

Jo vetëm zogjtë, por edhe insektet mund të paraqesin një kërcënim serioz për aeriplanët. Studiuesit australianë të udhëhequr nga ekologu Alan House kanë treguar se grerëzat mund të bllokojnë instrumente të rëndësishëm dhe kështu të shkaktojnë aksidente, transmeton Telegrafi.

Speciet normalisht janë vendase në Amerikën Qendrore dhe Jugore, Karaibet dhe Shtetet e Bashkuara të Jugut, por gjithashtu është gjetur në Australi.

Nga nëntori 2013 deri në prill 2019, problemet në lidhje me grerëzat u raportuan gjithsej 26 herë në aeroportin e Brisbane, kryesisht në lidhje me tubat e aeroplanit, të cilët janë jashtëzakonisht të rëndësishme për të.

Këto kryesisht japin informacion në lidhje me shpejtësinë e ajrit dhe lartësinë mbidetare. Sipas studiuesve, këto ishin “incidente serioze të sigurisë”.

Grerëzat shpesh ndërtojnë foletë e tyre në zgavrat artificiale siç janë të çarat e dritareve, vrimat e çelësit, por edhe në vende të tjera të përshtatshme, siç është tubi i aeroplanit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Po raportonte drejtpërdrejt nga Frankfurti, dyshja ecin mbrapsht që gazetari i BBC-së të duket sikur kishte edituar videon

admin

Arsyet pse çiftet në Japoni flenë të ndarë…

S.B.

Gruaja nga Australia rrezikon jetën për t’i shpëtuar fuçitë e birrës

S.B.

Kjo mund t’ju ketë ikur, mesazhi i Johnson për fitoren e Bidenit përmbante urimin e fshehur për Trumpin

S.B.

Bërthama e tokës është një miliard vjet e vjetër, sa vjen e ngurtësohet

T E

Momenti kur ajsbergu mbi të cilin po ngjiteshin dy eksplorues, rrokulliset dhe për pak sa nuk përfundon mbi kokat e tyre

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...