Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Greta Thunberg merr çmimin e ri prestigjioz

Sipas vlerësimit të jurisë, ajo ka frymëzuar një brez për të bërë ndryshime pozitive për planetin.

Kjo është arsyeja pse Greta Thunberg merr çmimin prestigjioz “Blue Peter” në ar.

“Jam shumë e nderuar”, deklaroi ajo.

Sshenja e artë “Blue Peter” u jepet nga BBC, të rinjve që kanë bërë një arritje të jashtëzakonshme.

Mund të bëhet fjalë për dikë që ka treguar guxim të jashtëzakonshëm, ka kapërcyer fatkeqësi ose ka përfaqësuar vendin e tij në një ngjarje të madhe.

Midis atyre që kanë marrë më parë karficën prestigjioze janë: Mbretëresha Elizabeth II, Sir David Attenborough dhe kapiteni i ndjerë së fundmi Sir Tom Moore.

Çmimi u dorëzohet disa njerëzve, çdo vit.

Ndër fituesit e këtij viti është Greta Thunberg. Aktivistja suedeze për mjedisin merr çmimin për “frymëzimin e një brezi për të bërë një ndryshim pozitiv për planetin”.

Vetë 18-vjeçarja u përul kur e mori çmimin përmes lidhjes video.

“Nuk e di nëse e meritoj këtë. Por unë jam shumë e nderuar dhe do ta vendos këtë në dhomën time dhe do të kujdesem për të”, tha Greta Thunberg, njofton The Independent.

Përveç Greta Thunberg, lojtari i Manchester United Marcus Rashford mori çmimin për fushatën e tij që të gjithë fëmijët e shkollës britanike duhet të kishin të drejtën e ushqimit falas çdo ditë.

Shtatë vjeçarët Ayaan dhe Mikaeel, gjithashtu morën një distinktiv prej ari, sepse kishin mbledhur 100,000 paund, mbi një milion korona, për fëmijët në Jemen duke shitur limonadë.

Postime të ngjashme

Bosnja merr 10 mijë vaksina të tjera Sinovac nga Turqia

N E

Sebastian Kurz ka ofruar që Austria të jetë mikpritës i takimit SHBA-Rusi

N E

Rusia rritë prezencën ushtarake në Detin e Zi

N E

Britania dërgon 6 aeroplanë në Europën Lindore si mesazh për Rusinë

N E

Bilanci i Covid 19/ Mbi 3 milionë humbje jete në mbarë botën

R Zh

Ushtria amerikane “zbarkon” në Durrës

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...