Agjencia Zhurnal.mk
Opinion

Gruaja shqiptare

Nga Jakup Krasniqi

Telegrafikisht

Shkrimin për Gruan shqiptare po e filloj me konstatimin e një diplomati të huaji, i cili para më tepër se 100 viteve për gruan shqiptare pat thënë: ” Si në mbarë Ballkanin, ajo  gruaja kërkohet të bëjë punë krahu. 

Ajo gëzon nderim të madh dhe zë një vend shumë më të rëndësishëm se gratë e Orientit. Gruaja mund të udhëtoj nga njëri skaj i vendit në tjetrin pa patur frikë se e cenon kush, madje burri në shoqërinë e gruas ka mbrojtje të sigurt.” 

Nuk e di nëse kjo mund të thuhet për shoqëritë në të cilat “shtrigat” kërkoheshin në shpirtrat e grave?! Por, autori Gorge Fred Williams e vazhdon vlerësimin e tij për gruan shqiptare, ai vazhdon: “Kurora e nderit në jetën e gruas (shqiptare) kur ajo bëhet nënë. Bukuria dhe dashuria luajnë pak rol kundrejt kësaj. Nderi i saj rritet më shtimin e numrit të fëmijëve. Nuk gjen gra më të virtytshme se në Shqipëri”.

Shqiptarët si popull numerikisht janë komb i vogël, por, si në historinë e vjetër, në mesjetë a kohë të re, hasen jo pak shembuj që nuk e ke të lehtë të gjesh të shumë kombe të tjera e jo më te popujt e Gadishullit Ballkanik. 

Iliret në antikë e kishin Mbretëreshën Teutë, në Mesjetë, shqiptarët e kishin Donikë Kastriotin e më pastaj e kishin Nora Kelmendin e shumë luftëtare të tjera. Kur shqiptarët e bënë Revolucionin grek, luftëtarja më e çmuar ishte Bubulina shqiptare. Ndërsa në luftërat ballkanike shkëlqente një grua shqiptare – Shotë Galica nga Drenica Heroike. Edhe në Luftën e Dytë Botërore, asnjë popull i Ilirikut (Ballkanit) nuk pati më shumë heroina se sa shqiptarët. Edhe në luftën e fundit në Kosovë, krah për krah me ushtarët e UÇK-së ishin edhe grat ushtare nga te cilat pati edhe dëshmore dhe heroina.  

Gratë shqiptare ishin dhe mbeten njëra nga shtyllat kryesore të familjes dhe te kombit.  Vetëm dashakëqinjët e mbushur me urrejtje shoviniste e fashiste përpiqen që ta mohojnë e denigrojnë kombin shqiptar duke e zhvlerësuar krijesën e tij – Nënën e gruan shqiptare. 

Kjo përpjekje është e kotë, pasi gruaja shqiptare ishte e është përkrah burrave si në ditë të mira ashtu edhe në ditë të vështira. E gjithë historia e shqiptarëve e tregon këtë.

Postime të ngjashme

“Eksplodoi balona” e Janez Janshës si lajm i pavërtetë, por që nxiti reagime të ndryshme

R Zh

Angela Merkel, Kancelaria që politikës i dha profil të ri

R Zh

Filozofia dhe politika në shoqëri

Z H

AGJËRIMI, DEVOTSHMËRIA DHE URTËSITË

Z H

Zhvillimi i (pa)barabartë rajonal në Maqedoni, Pollogu i lënë mbrapa

R Zh

Në udhëkryq apo në qarkore!

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...