Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Gruaja vdes gjatë një sulmi kibernetik ndaj një spitali në Gjermani

Zhurnal Ads

Një grua në Gjermani vdiq gjatë një sulmi kibernetik në spitalin universitar të Duesseldorfit, në atë që mund të jetë vdekja e parë e lidhur direkt me një sulm kibernetik në një spital. Spitali nuk mund të pranonte pacientë urgjence për shkak të sulmit, dhe gruaja u dërgua në një institucion të kujdesit shëndetësor rreth 30 kilometra larg, raportoi Associated Press.

Sulmi kibernetik nuk ishte menduar për spitalin, sipas një raporti nga media gjermane RTL. Sulmuesit ndaluan sulmin pasi autoritetet u thanë atyre se në të vërtetë kishin mbyllur spitalin, shkruan The Verge.

Objektet e kujdesit shëndetësor janë një nga synimet më të mëdha për sulmet kibernetike, dhe ekspertët e sigurisë kibernetike kanë paralajmëruar për vite me radhë se shumica e spitaleve nuk janë të përgatitur për këtë, transmeton Telegrafi.

Ata mbështeten shumë te pajisjet, si pajisjet e radiologjisë, të cilat shpesh janë të lidhura në internet. Pa ato mjete pastaj nuk janë aq në gjendje të trajtojnë pacientët.

“Nëse sistemet prishen përmes internetit, nga një kundërshtar ose një aksident, kjo mund të ketë një ndikim të thellë në kujdesin ndaj pacientit”, thotë Beau Woods, një avokat i sigurisë kibernetike dhe inovacion i sigurisë kibernetike me Këshillin e Atlantikut vitin e kaluar për The Verge.

Autoritetet gjermane ende po hetojnë vdekjen e kësaj gruaje. Nëse dërgimi i saj në një spital tjetër zbulohet se është përgjegjës për vdekjen e saj, policia mund ta trajtojë sulmin kibernetik si një vrasje.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

iPhone 12 Pro lejon që njerëzit të verbër ‘të shohin’ të tjerët përreth tyre

Z H

Përveç TikTok, cilat aplikacione mund të ndalohen nga presidenti Trump?

admin

Instagram feston 10 vjetorin e themelimit – një përmbledhje e rrugëtimit të aplikacionit të famshëm me më shumë se një miliard përdorues

admin

Tesla shet pothuajse gjysmë milion automjete elektrike në vitin 2020

T E

Thyhet rekordi në Youtube, “Despacito” nuk është më videoja më e shikuar

Z H

Siç nuk e keni parë më parë: Ky është një iPhone 12 Apple 1

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...