Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM TOP LAJM - KS

Grubi gjatë vizitës në Kosovë pranon se ka qenë përkthyes i Karla del Ponte-s

Zhurnal Ads

Prishtinë, 25 nëntor, Zhurnal.mk – Gjatë qëndrimit sot në Prishtinë, Artan Grubi në cilësinë e zëvendës kryeministrit është pyetur nga gazetarët edhe për rolin e tij gjatë kohës sa ka punuar në Tribunalin e Hagës. Grubi ka thënë se për 5 vite ka qenë vetëm përkthyes, në zyrën e prokurores Karla Del Ponte, përcjell Zhurnal.mk.

“Unë kam punuar në Tribunalin e Hagës deri në vitin 2004 kryesisht në lëndën që kanë të bëjnë për konfliktin në Maqedoni dhe në Kosovë 98-99, kjo temë po riciklohet çdo vit, kam punuar si përkthyes në zyrën e prokurores Karla Del Ponte, nuk ka asgjë kontestuese në këtë periudhë të aktivitetit tim në Tribunalin e Hagës”, thotë ai.

Ndërkohë me këtë deklartaë ai e pranon se ka punuar me kryeprokuroren për krimet e luftës n ëish Jugosllavi, Karla Del Ponte për 5 vite pikërisht në zyrën e saj si përkthyes, ndërkohë që tashmë dihet hapur se pikërisht ajo ka punuar kundër Kosovës dhe në favor të Serbisë në rastet të cilat ajo i ka hetuar.

Bazuar në atë se ajo ka punuar kundër Kosovës sqarohet edhe në një kërkesë nga ana e Qeverisë së Kosovës e cila ka deklaruar se do të kërkojë hetime hetime të pavarura kundër ish-Kryeprokurores së këtij Tribunali, znj. Karla del Ponte.

Qeveria e Republikës së Kosovës, ndonëse gjithmonë me besimin e plotë në pafajsinë e Ramush Haradinaj (në kohën kur ishte kryeministër), në luftën e pastër të UÇK-së, por edhe të gjykuarve të tjerë të këtij Tribunali- akuzat e pabazuara ndaj Fatmir Limaj dhe pjesëtarëve tjerë të UÇK-së të gjithë të shpallur të pafajshëm, ka qenë gjithnjë mbështetëse e fuqishme dhe bashkëpunëtore e punës së këtij Tribunali. Nëpërmjet një kumunikate ka vlerësuar se kjo është bërë pikërisht për të vërtetuar për të shumtën herë, nga instanca më e lartë, që këta persona dhe kjo luftë kanë qenë gjithnjë të pastër dhe në përputhje me të gjitha ligjet e luftës.

Ndryshe, javën e parë të muajt Shkurt të vitit 2012 Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) në Hagë ka dënuar ish- presidentin e Liberisë, Charles Taylor, për krime kundër njerëzimit, duke e bërë kryetarin e parë të një shteti të marrë një dënim të tillë pas Luftës së Dytë Botërore. Pse nuk ishte Millosheviqi ai i cili do të mbetej në histori në vend të Taylorit dhe pse sot pasardhësit e Millosheviqit në Serbi po e rehabilitojnë politikën e tij?

Një prej roleve të gjykatave është që me verdiktet e tyre, përveç dënimit të personave për veprat e kryera, të sjellin edhe ndjenjën e drejtësisë për viktimat dhe me dënimet të tërheqin vërejtjen kriminelëve të tjerë potencialë që të bëjnë krime të tilla. Pra dënimet kanë edhe qëllim parandalimin e krimeve të ngjashme. Krim mbi të gjitha krimet janë krimet luftës, krimet kundër njerëzimit dhe gjenocidi. Për krime të tilla sot anekënd botës zhvillohen procese kundër shumë individëve.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Zjarrfikësit e Tetovës në shërbim të qytetarëve, Aliti: Të pastrohen oxhaqet

T E

Kompanitë më lehtë do të marrin kredi nga bankat komerciale përmes skemës shtetërore të garancisë, paralajmëroi Besimi

E.E.

Mickoski: Mbështetje nga Jansha dhe Sllovenia për procesin eurointegrues

Z H

Spasovski në takim me Nikolla Bertolinin nga Sektori për bashkëpunim pranë delegacionit të BE-së

T E

Mbrëmë Kuvendi punoi deri para mesnate, seanca vazhdon edhe sot

Z H

Arrestohet në Xhermë të Tetovës një i arratisur nga burgu

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...