Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Grumbullim kundër rregullave anti-Covid, procedohen 8 protestues të uzinës së Ballshit

Tetë protestues të uzinës së Ballshit, të cilët ishin pjesë e protestës para uzinës së Ballshit për të kërkuar rrogat e prapambetura janë proceduar penalisht.

Policia thotë se procedimi ndaj tyre vjen pasi organizuan dhe morën pjesë në protestë të paligjshme si edhe kanë thyer Urdhrin Nr.351 datë 29.06.2020 pika nr. 4 të Ministres së Shëndetësisë mbi masat ndaj pandemisë Covid- 19, procedohen penalisht 8 persona.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Mallakastër, në përfundim të veprimeve të kryera në lidhje me protestën e paligjshme të zhvilluar ditën e djeshme para hyrjes kryesore të Ndërmarrjes së Përpunimit të Thellë të Naftës në Ballsh, proceduan penalisht 8 persona për veprën penale “Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme”.

Ndaj të dyshuarve, materialet iu referuan Prokurorisë së Fierit, për ndjekje të mëtejshme.

Për të dytën ditë me radhë punonjësit e rafinerisë së Ballshit dolën në protestë, duke kërkuar rrogat e prapambetura dhe përmirësimin e kushteve të punës.

Postime të ngjashme

Rama i kthen përgjigje Bashës: Shqiptarët duan bashkim, pse ti jo?

N E

Balla: “Nga 1 qershori s’do të kemi asnjë lloj kufizimi”

N E

Shqipëria renditet e treta në Europë për pordorimin e kokainës

N E

Olta Xhaçka: Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

N E

KQZ: Rezultati i zgjedhjeve do të shpallet më 26 prill në orën 08:00

N E

Meta vlerëson Kostandin Kristoforidhin me titullin “Nderi i Kombit”: ‘Zgjohuni shqiptarë!”, jehon thirrja e tij dhe e të gjithë etërve të Kombit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...