Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Grupi i dytë i vaksinave COVID-19 arrin në Turqi

Në Aeroportin e Stambollit ka arritur sot aeroplani me 6.5 milionë doza vaksine për Covidin-19. Vaksinat e porositura “Sinovac BioeNtech Ltd”. i Kinës arritën në orët e para të mëngjesit, në Stamboll.

Vaksinimet masive filluan në Turqi, më 14 janar pasi sasia e parë prej 3 milionë dozash të vaksinës “Sinovac” arriti, më 30 dhjetor.

Mbi 1.23 milionë njerëz, kryesisht punëtorë shëndetësorë dhe të moshuar janë vaksinuar deri tani, në Turqi.

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, dhe presidenti Rexhep Tajip Erdogan ishin ndër të parët që u vaksinuan.

Postime të ngjashme

SHBA dëbon 24 diplomatë rusë

D V

Pashinyan merr sërish mandatin për krijimin e qeverisë së re

D V

Gjermania lejon një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19

D V

Situatë e rëndë me zjarret në Greqi

D V

Miliona evropianë nuk kanë para për pushime verore

D V

Roja i kampit nazist do të dalë para gjykatës në Gjermani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...