Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Guterres: Ndërprerja e ndihmës për Jemenin, “dënim me vdekje”

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, paralajmëroi të hënën kundër zvogëlimit të ndihmës së premtuar, për të mbështetur Jemenin këtë vit.

“Reduktimi i ndihmës është një dënim me vdekje për familje të tëra”, tha Guterres, duke iu drejtuar një konference ndërkombëtare të donatorëve për vendin e shkatërruar nga lufta.

Ai tha se këtë vit nevojiten 3.85 miliardë dollarë për të siguruar mbështetje për 16 milionë jemenas, që ndodhen “në prag të katastrofës”.

Gati 50,000 jemenas janë duke vdekur nga uria, shtoi ai.

Guterres paralajmëroi se përshkallëzimi i fundit i luftimeve në provincën Mareb, të cilën rebelët Huthi po përpiqen ta marrin nga forcat pro-qeveritare, “kërcënon të zhvendosë qindra mijëra banorë të tjerë”.

Sshumë prej tyre janë detyruar t’i lënë shtëpitë gjatë viteve të konfliktit.

“Ndihma që premtoni sot jo vetëm që do të parandalojë përhapjen e urisë dhe do të shpëtojë jetë, por do të ndihmojë në krijimin e kushteve për paqe të qëndrueshme”, tha Guterres.

Postime të ngjashme

Hainan, hapet Ekspozita e 1-rë Ndërkombëtare të Mallrave të Konsumit e Kinës

R Zh

14 palestinezë dhe tre policë izraelitë janë plagosur gjatë përleshjeve në Jeruzalem

N E

Amnesty International i ka kërkuar falje figurës ruse të opozitës Alexei Navalny

N E

Australia do të heqë ndalimin për shtetasit e saj që kthehen nga India

N E

Pfizer do të kërkojë autorizimin e përdorimit të vaksinës për fëmijët e moshave 2 deri në 11 vjeç

N E

Tensionohet situata në Liginën e Preshevës

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...