Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Haga fshehu provat e krimeve ndaj serbëve në Kosovë

Ministri malazez i Drejtësisë dhe të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviq tha të premten se do të pranonte që ka ndodhur gjenocid në Srebrenicë vetëm kur t’i heq dyshimet rreth Tribunalit Ndërkombëtar të Drejtësisë.

Leposaviq iu referua raportit të deputetit zviceran në Këshillin e Evropës, Dick Martyt, i cili kishte thënë se shqiptarët kanë kryer krime kundër serbëve të Kosovës dhe u kishin marr organeve.

“Tribunali i Hagës e ka humbur  plotësisht legjitimitetin kur zhduki provat e raportuesit të Këshillit të Evropës për trafikimin e organeve të viktimave civile serbe në Kosovë”, tha ministri.

“Unë sigurisht nuk do ta mohoj vlefshmërinë ligjore të vendimeve të organeve ndërkombëtare, veçanërisht nuk do të i kontestoj ndjenjat e boshnjakëve dhe myslimanëve”, tha Leposaviq.

I pyetur nga opozita në parlamentin malazez nëse e pranon që gjenocidi u zhvillua në Srebrenicë, Leposaviq tha se nuk e dinte nëse kriminelët në Srebrenicë kishin për qëllim gjenocidin apo jo, por se mund të besonte vetëm atë që thanë gjykatësit e Hagës.

Ai vuri në dukje se nuk i takon Ministrit të Drejtësisë dhe as ndonjë individi që nuk mori pjesë në ngjarje, të pranojë ose të mohojë ekzistencën e ndonjë krimi ose krimi të luftës.

Sidoqoftë, siç tha ai, ai është i gatshëm t’u bëjë homazhe të gjitha viktimave, veçanërisht viktimave të Srebrenicës.

Postime të ngjashme

Musliu: Albin Kurti mashtroi Kosovën për dialogun

Dafina Vidishiqi

Kamberi: Pajtimi me Serbinë nuk mund të ndodhë pa ballafaqimin e saj me të kaluarën

Dafina Vidishiqi

“Ndoshta vetë e ke gjuajtur bombën për të akuzuar VV-në” / Përplasen ashpër Shala dhe Kadaj-Bujupi

Dafina Vidishiqi

Demhasaj: PDK gradualisht po largohet nga lidhja që kishte me UÇK-në

Dafina Vidishiqi

Takimi Kurti – Macron: Njohësit e çështjeve politike e konsiderojnë presion për dialogun

Dafina Vidishiqi

Norvegjia i dhuron mbi 180 mijë doza të vaksinës antiCOVID për Kosovën

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...