Shqipëri

Hajnaj mesazh kandidatëve për hetues në BKH: Përzgjedhje me transparencë

Zhurnal Ads

Drejtuesja e Byrosë Kombëtare të Hetimit, Aida Hajnaj drejton një mesazh për të gjithë kandidatët për të qenë hetues në institucionin e drejtuar prej saj.

Ajo njofton se afati i fundit ishte ditën e djeshme më 29 shtator, i cili ka përfunduar në orën 24.00 të kësaj date.

Numri i kandidatëve të interesuar, që iu përgjigjën thirrjes për të aplikuar për këtë pozicion pune,në zbatim të Ligjit nr. 95/2016 “Për organizimin dhe funksionimin e institucioneve për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar” është mbi 650, por se shumë shpejtë do të bëhet saktësimi i tyre.

“Falenderoj të gjithë kandidatët që kanë aplikuar dhe ju garantoj që procesi i përzgjedhjes do të jetë një proces i drejtë, objektiv, transparent, dhe i barabartë, duke identifikuar kandidatët/et më të mirë, të cilët do të punojë ngushtësisht dhe nën drejtimin e Prokurorëve të Posaçëm për të hetuar veprat penale në fushën e korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe do të garantojë një strukturë të pavarur nga çdo ndikim i paligjshëm, i brendshëm apo i jashtëm”, shprehet Hajnaj.

Ajo thotë se procesi i përzgjedhjes do të asistohet dhe monitorohet nga afër nga Komisioni Ndërkombëtar i Ekspertëve që garanton transparencë dhe objektivitet maksimal në këtë proces. /a.y/noa.al

Postime të ngjashme

22 vite nga vrasja e Hajdarit, Rudina rrëqeth me dedikimin

admin

Rama: Investim i shumëpritur, vijon puna në kantierin shëndetësisë në maternitetin e Beratit

admin

Lazarati transferohet në Spanjë, policia: Malet janë mbushur me marihuanë nga shqiptarët

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...