Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Hakan Calhanoglu shpallet MVP i dhjetorit

Hakan Calhanoglu është shpallur MVP (Lojtari më i Mirë) i dhjetorit 2020. Trofeu do t’i jepet fantazistit kuqezi përpara ndeshjes Milan-Juventus, e planifikuar për të mërkurën, 6 janar, ora 20:45, në “San Siro”.

Renditja është përpiluar sipas sondazheve statistikore nga Stats Perform (një sistem i patentuar në 2010 me K-Sport), me ndihmën e të dhënave gjurmuese të regjistruara nga Netco Sports.

Për llogaritjen përfundimtare, janë konsideruar ditët nga java e 10-të deri më javën e 14-të të Serie A TIM 2020/2021.

Ndër karakteristikat kryesore që lejuan numrin 10 të kuqezinjve të shkëlqejë mbi kampionët e tjerë të mëdhenj, theksohen të dhënat e mëposhtme:

– një performancë e efikasitetit teknik prej 95%, me një kulm prej 97% në ndeshjen kundër Lazio;

– ai arrin të përmirësojë cilësitë e shokëve të tij të skuadrës falë aftësisë për zgjedhjet optimale të lojës (Zgjidhja K-95%);

– ai është një nga lojtarët më efektivë në fazën e zotërimit: përfundon me sukses 50% të përpjekjeve për koeficient të vështirësisë së lartë dhe gati 95% agresion sulmue

– në sajë të gjendjes së mirë atletike (efikasiteti fizik prej 91%) dhe një pjekurie taktike të arritur (Lëvizja K 93%) ai kurrë nuk bie në rendiment.

“Hakan Calhanoglu është sigurisht një nga protagonistët e mëdhenj të kampionatit tonë dhe në këtë pjesë të parë të sezonit ai e ka konfirmuar veten si një lojtar vendimtar.

Cilësitë e tij teknike, paraqitjet e nivelit të lartë dhe aftësia për të vënë veten në shërbim të shokëve të tij të skuadrës janë një vlerë e shtuar e vërtetë për Milanin, siç demonstrohet nga 5 asistimet e arritura në muajin dhjetor nga mesfushori kuqezi”, tha Luigi De Siervo, kryeshefi ekzekutiv i Lega Serie A.

Postime të ngjashme

Konfirmohet dueli Fury – Joshua

Z H

Mësohet sa ka ofruar Interi për kontratën e re me Barrella

Z H

Buzëqesh Milani, ky është vendimi i Calhanoglut

Z H

ZYRTARE/ Juventusi blen përfundimisht kartonin e McKennie ng Schalke 04

Z H

Daja: Na penalizoi gjëndja e fushës, Apolonia nuk vodhi asgjë!

Z H

Vazhdoi seria e fitoreve të Cityt, triumfoi ndaj Wolverhamptonit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...