Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Hakerë kinezë sulmuan aktivistë ujgurë në SHBA, tentuan t’ua vidhnin të dhënat

Hakerët kinezë kanë shënjestruar aktivistë ujgurë dhe gazetarë që jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në tentim për t’i spiunuar ata, thotë një hetim i kryer nga stafi i sigurisë në Facebook.

“Shënjestër kishin aktivistë, gazetarë dhe disidentë mes ujgurëve dhe pakicave tjera myslimane nga Xinjiang në Kinë, kryesisht që jetojnë në Turqi, Kazakistan, SHBA dhe vende të tjera”, është thënë nga Facebooku.

Hakerët dëmtuan pajisje elektronike “për të mundësuar mbikëqyrjen derisa në disa raste komprometuan apo përvetësuan faqet e internetit të lajmeve të popullarizuara, shkruan CNN.

“Ky grup përdori llogari të rreme në Facebook për të krijuar persona fiktivë që paraqiten si gazetarë, studentë, mbrojtës të të drejtave të njeriut ose anëtarë të komunitetit ujgur për të krijuar besim me njerëzit dhe t’i mashtrojnë ata duke klikuar në linqe jo të sigurta,” tha kompania.

Postime të ngjashme

Ja kur do të arrijë pajisja e fundit e realitetit virtual nga Sony dhe si do të duket

Dafina Vidishiqi

Zbulohen madhësitë e Samsung Galaxy S22, sërish i veçantë modeli Ultra

Dafina Vidishiqi

Honor zbulon laptopët MagicBook X 14 dhe X 15

Dafina Vidishiqi

Gmail pësoi ndryshime madhore

Lea Muslija

Gjermania ka një kompjuter kuantik, Merkel e quan atë një “mrekulli”

Lea Muslija

WhatsApp sjell dy ndryshime në reja në aplikacion, ja për çfarë bëhet fjalë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...