Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Hakerët vjedhin të dhënat e 3 milionë klientëve të VW

Më shumë se tre milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe dhjetëra-mijëra klientë në Kanada kanë rënë viktima të vjedhjes së të dhënave nga hakerët duke kompromentuar sistemin e një partneri të jashtëm të Volkswagen Group (VW).

Grupi Volkswagen konfirmoi këtë fundjavë se filiali i tyre i SHBA, i cili mblodhi të dhëna të konsumatorëve për marketing dhe shitje në internet, ishte viktimë e një sulmi hakerësh, me hakerë anonimë që vidhnin të dhëna nga sistemi i tij nga më shumë se 3.3 milionë njerëz.

Këto janë të dhëna që përfshijnë emra, numra telefoni, e-mail dhe adresa banimi, dhe në disa raste numrat VIN të makinave të tyre, si dhe numrat e patentë shoferit dhe numrat e sigurimeve shoqërore, të cilat janë veçanërisht të dhëna të ndjeshme në SHBA.

VW tha se tashmë kishte kontaktuar rreth 90.000 klientë, të dhënat më të ndjeshme të të cilëve ishin vjedhur dhe u ofroi atyre ndihmë falas për mbrojtjen.

Postime të ngjashme

Ai harroi të shkonte te mekaniku për një kontroll të veturës – ja si duket vaji i motorit pas 36,000 km

D V

A është më mirë të vozisësh me kondicioner apo dritare hapur gjatë verës? Ja çfarë konsumon më shumë karburant

D V

Mbërrin Cobra AC elektrike

D V

Mercedes SLR McLaren 722 By MSO kushton 2.6 milionë euro

D V

Shitet Toyota Land Cruiser që i përket Tom Hanks

D V

Lucid sfidon Teslan

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...