Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Hani çdo ditë nga 5 kokrra arra, mëso efektet

Egzistojnë shumë arsye që t’i bëni pjesë të përditshmerisë tuaj arrat.

Duke konsumuar vetëm 5 kokrra arra në ditë mund të ndryshoni shëndeti. Përfitimet shëndetësore që mund t’I keni duke konsumuar arra çdo ditë:

zvogëlon belin për 1 cmm

zvogëlon mundësinë për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës

e përmirëson shëndëtin e trurit

zvogëloni nivelin e kolesterolit

rrit numrin e spermatozoidëve tëk meshkujt

ul rrëzikun e prekjes nga diabeti

ul zhvillimin e kancerit

i përfarcon eshtrat, lëkurën dhe flokët.

Çfarë ndodhë me trupin vetëm 4 orë pasi keni konsumuar arra?

Ndikimi i arrava në organizëm është aq i madh, sa që disa persona e ndjejnë vetëm 4 orë pas konsumimit ndikimin e tyre.

Arrat për atë kohë e suhqejnë trupin e njeriut me vlera ushqyese, materie dhe vitamin. Arrat janë të njohura edhe si stabilizator të stresit.

Antioksidantët që përmbajnë arrat e përforcojnë zemrën dhe i luftojnë sulmet e mundshme të zemrës. Yndyrat Omega 3 e zvogëlojnë ndjejnën e depresionit dhe simptamat ADHS.

Organet fillojnë të punojnë në mënyrë më efikase, duke parandaluar dëmtimin arterial dhe efektet e tjera të dëmshme shëndetësore. Nëse konsumohet ekskluzivisht në sasi të moderuar, nuk do të shkaktojë trashje, dhe në vend të kësaj do të stimulojë shëndetin, do të rregullojë peshën dhe perimetrin e belit.

Postime të ngjashme

Pse macet sjellin kafshë të ngordhura në shtëpi?

Dafina Vidishiqi

A ndikon shikimi i televizionit në dobësimin e vëmendjes të fëmijës? Shkenca vërtetoi se jo

Dafina Vidishiqi

Britanikut i erdhi një kartolinë nga një ‘fëmijë i panjohur’, gruaja ia shkatërroi laptopin dhe televizorin – u bë vonë kur e kuptoi se për çfarë bëhej fjalë

Dafina Vidishiqi

Test psikologjik/ Ajo që shihni në fillim ju tregon se çfarë përshtypje lini tek njerëzit e tjerë

Dafina Vidishiqi

Misteri që zgjati për 25 vjet: Dy vajza shkuan në një ‘hotel të përhumbur’ dhe që atëherë nuk i ka parë askush

Dafina Vidishiqi

Është më e madhe se një fushë futbolli dhe vazhdon të rritet – një gropë në Meksikë ka “gëlltitur” një shtëpi, por edhe dy qen

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...