Agjencia Zhurnal.mk

Haradinaj: Kemi PO-në e Gjermanisë për vizat, urime Kosovë

Prishtinë, 20 maj – Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një statusi ka uruar qytetarët e Kosovës për marrjen e përkrahjes së Gjermanisë për liberalizim të vizave.

Sipas publikimit të radhës të FAZ, ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Horst Seehofer, e ka konsideruar të justifikueshme kërkesën e kosovarëve për të lëvizur të lirë, njofton Klan Kosova.

Haradinaj ka uruar sërish kosovarët për këtë hap që sipas tij do të finalizohet sa më parë.

Ja postimi i tij i plotë:

Gjermania edhe njëherë konfirmon mbështetjen e Kosovës për liberalizimin e vizave.

Në publikimin e radhës të FAZ, theksohet mbështetja e Ministrit të Brendshëm të Gjermanisë, Seehofer për procesin e liberalizimit të vizave, duke e konsideruar të justifikueshme kërkesën e kosovarëve për të lëvizur të lirë dhe duke këmbëngulur që Kosova përmbushë kriteret e nevojshme për këtë proces.

Një mbështetje të madhe këtij procesi i ka dhënë edhe deputeti i Partisë së Gjelbër Manuel Sarrazin, derisa në korrik të 2018-ës, Komisioni i BE-së konfirmoi se Kosova ka përmbushur të gjitha kërkesat, e po të njëjtin vlerësim vendi e mori edhe nga Parlamenti Europian.

Tani Kosova ka krijuar ekipin e saj për të bashkëpunuar me Qeverinë gjermane, që ky proces të finalizohet sa më parë.

Kosovarët, tashmë e kanë marrë PO-në e madhe nga Gjermania, për ta jetësuar të drejtën e tyre për lëvizje të lirë.

Urime Kosovë!

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

XH.I

Lajmet e fundit

Loading...