Kosovë

Haradinaj-Stublla vizitë në Kroaci, diskuton për bashkëpunimin mes dy vendeve

Zhurnal Ads

Prishtinë, 22 nëntor, Zhurnal-ks –  Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka udhëtuar për vizitë zyrtare në Kroaci ku do të realizojë takime të nivelit të lartë, në të cilat do të diskutohet për intensifikimin e bashkëpunimit dhe lidhjes së fortë që ekziston ndërmjet dy vendeve.

Takimin e parë zyrtar bashkë me zëvendëskryeministrin Besnik Tahiri, shefja e diplomacisë kosovare do ta ketë me kryeministrin e Kroacisë, Andrej Plenkovic.

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka udhëtuar sot për vizitë zyrtare në Republikën e Kroacisë.

Gjatë kësaj vizite, Ministrja Haradinaj-Stublla, do të realizojë takime të nivelit të lartë, në të cilat do të diskutohet për intensifikimin e bashkëpunimit dhe lidhjes së fortë që ekziston ndërmjet Kosovës dhe Kroacisë.

Takimin e parë zyrtar, bashkë me Zëvendëskryeministrin e parë të Republikës së Kosovës, Z.Besnik Tahiri, shefja e diplomacisë kosovare do ta ketë me Kryeministrin e Republikës së Kroacisë, Z. Andrej Plenkovic.

Pas këtij takimi, Ministrja Haradinaj-Stublla, do të pritet në një takim të veçantë nga Ministri i Punëve të Jashtme i Kroacisë, Z.Grlić Radman.

Para nisjes për vizitë zyrtare në Kroaci, ministrja Haradinaj-Stublla, bëri këtë deklaratë:

“Kroacia dhe Kosova ndajnë historinë e hidhur të rrugëtimit për liri dhe pavarësi. Kanë pasur përjetime të njëjta si vende dhe popuj. Edhe sot, përderisa Kosova po përballet me qasje revizioniste të vuajtjeve dhe historisë së saj, ka shumëçka për të mësuar nga Kroacia si vend dhe popull fitimtar ndaj luftës në Ish-Jugosllavi, e tash si shembull i mirë në rajon për integrimin Euro-Atlantik”.

Postime të ngjashme

Gjilani shpërblehet me grant prej 745 mijë euro për performancën e vitit 2019

admin

Vdes ish-ushtari i UÇK-së

D XH

Aksident i rëndë në magjistralen Prishtinë – Ferizaj: Një i vdekur dhe një i lënduar

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...