Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Haradinaj: Vuçiq po ndihet i fortë tash kur kemi Qeveri të shkarkuar e presidente të dobët në detyrë

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka reaguar ndaj reagimeve të presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq. Ai ka thënë se Vuçiqi po ndihet i fortë në këtë moment kur Kosova ka një Qeveri të shkarkuar dhe një president të dobët në detyrë.

“Fqinji ynë agresiv po u kthehet kërcënimeve të tij të zakonshme kundër shtetit tonë! Ai ndihet i fortë tani kur Kosova ka një Qeveri të shkarkuar dhe një President të dobët në detyrë. Ne kemi nevojë për një President i cili qëndron fortë për Kosovën dhe është i denjë të përballet me kundërshtarin agresiv, Serbinë”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Ai ka shtuar se në mandatin e tij si president do të anëtarësohet Kosova në NATO. Haradinaj ka thënë se në mandatin e tij si president, Kosova do të anëtarësohet në NATO, që sipas tij, kjo do të ishte përgjigja më e mirë ndaj deklaratave luftënxitëse të Vuçiqit.

“Ndërsa e krijuam ushtrinë në kohën sa isha Kryeministër, një punë që ishte kundër bindjes së fqinjit tonë, në mandatin tim si president, Kosova do të bëhet pjesë e NATO-s! Ky është çelësi i sigurisë dhe i paqes në rajon dhe përgjigja më e mirë në deklaratat luftënxitëse të Vuçiqit!”, është shprehur Haradinaj.

Aktualisht ushtruese e detyrës së presidentes është Vjosa Osmani.

Postime të ngjashme

REL: Nga Kovaks për Maqedoninë e Veriut, BeH-në dhe Kosovën nga 100.620 doza të vaksinës Fajzer

R Zh

Lajçak: Nëse ka vullnet politik në Kosovë e Serbi, marrëveshjen e arrijmë brenda disa muajsh

S.B.

Konjufca falënderon Norvegjinë për angazhimin lidhur me sigurimin e vaksinave për qytetarët e Kosovës

S.B.

Osmani takoi ambasadorin Minxhozi: Prioriteti ynë mbetet sigurimi i vaksinave për qytetarët

S.B.

Ekspertët të bindur: Kurti s’do ketë mundësi lëvizjeje, do t’i bëhet presion për dialogun

S.B.

937 pacientë të hospitalizuar për COVID-19, 45 në gjendje të rëndë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...