Agjencia Zhurnal.mk
Arsimi dhe Shkenca Kuriozitete

Harresa është shenjë e inteligjencës

Zhurnal Ads

Të harruarit, në të shumtat e herave, zakonisht asocion në mungesë të inteligjencës, ndonëse shkencëtarët e thonë të kundërtën.

Një studim i zhvilluar nga Universiteti i Torontos ka pohuar se kujtesa e fortë është një aset i mbivlerësuar, teksa harresa është atribut i inteligjentëve.

“Është e rëndësishme që truri të harrojë detaje të parëndësishme dhe, në vend të kësaj, përqëndrohen në gjërat që i ndihmojnë në marrjen e vendimeve decizive në botën reale”, u shpreh profesor Blake Richland, një nga botuesit e studimit.

Ai thotë se ky aspekt i harresës është ndoshta një përfitim për njerëzit, përpara se të jetë pengesë.

Studimi pretendon se harrimi i detajeve herë pas here është një shenjë e një sistemi të shëndetshëm të kujtesës, duke punuar pikërisht siç është menduar.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

10 emra klasikë francezë për beben tënde

admin

Në Indi babai i 5 vajzave i hap barkun gruas shtatzënë për të parë nëse do të lindte djalë

admin

Kina ndërton ashensorin më të lartë në botë, 300 metra ‘fluturim’ në natyrë

S.B.

Uthull molle me sodë buke për kolesterolin, tretjen dhe veshkat

T E

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

admin

Shanin vizitorët në kor, merret masa ndaj 5 papagajve

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...