Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Haxhiu: Shumë fëmijë janë diskriminuar gjatë periudhës së mësimit online

Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëherësh anëtare e Komisionit për Arsim, Teuta Haxhiu ka thënë se shumë fëmijë janë diskriminuar me mësimin online, pasi shumica prej tyre nuk kanë mundësi të sigurojnë laptop e kompjuter.

Haxhiu në seancën e sotme ku po mbahet interpelanca e ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj në lidhje me përgatitjet për fillimin e vitit shkollor në kushte të pandemisë COVID-19 në Kosovë, ka thënë se një numër i madh i fëmijëve nuk kanë pasur fare qasje në mësimin online.

“Nuk është keq dhe nuk është turp që të themi që shumë familje nuk kanë mundësi të blejnë lap-top apo kompjuter. Prandaj kemi numër të madh të atyre që kanë qenë të diskriminuar”, ka thënë ajo.

Tutje Haxhiu tha se si komision parlamentar do ta mbajnë përgjegjës ministrin e MASH-it, Ramë Likaj dhe do të përcjellin procesin e mësimit në këtë kohë.

Ajo po ashtu shprehu shqetësimin e disa prindërve, pasi ka dëgjuar se mësimdhënësit u kanë kërkuar prindërve para për të blerë preparate si termometër, etj.

Postime të ngjashme

Kjo është gjendja e pritjes në pikat kufitare të Kosovës

D V

Hajdari: Jetësimi i reciprocitetit ndaj Serbisë kërkon organizim të mirë

D V

Zjarret në Kosovë, policia del në terren me topa uji – paralajmëron zjarrvënësit se do të përballen me organet e drejtësisë

D V

Albin Kurti pret ekipin e xhudos në aeroportin “Adem Jashari”

D V

IKSHPK: 48 raste të reja me COVID-19

D V

Përfshirja e prokurores në një audio-incizim, reagon ministrja Haxhiu: Ky skandal sikurse edhe të tjerat nuk guxojnë të na heshtin

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...