Hebei zgjeron zonën e testimit për automjetet e lidhura me inteligjencë

Qyteti Cangzhou i provincës Hebei të Kinës veriore ka zgjeruar testimin e automjeteve të lidhura me inteligjencë (ICV) në rrugë të reja publike, duke e bërë atë një nga rrjetet më të mëdha rrugore në shkallë vendi për testimin e automjeteve autonome.

 

Cangzhou sapo ka caktuar rrugë me një gjatësi prej 407.3 km për testimin ICV, duke e çuar gjatësinë e përgjithshme në 636.9 km, njoftoi zyra komunale e sigurisë publike.

Testimi i rrugës ICV do të përfshijë më shumë skenarë të trafikut në botën reale, të tilla si qendra transporti, zona biznesi, komunitete rezidenciale, shkolla dhe parqe.

Vitet e fundit, Cangzhou ka përshpejtuar përpjekjet e saj për të zhvilluar industrinë e ICV. Qyteti ka arritur bashkëpunim strategjik me kompanitë e internetit, përfshirë Baidu, në drejtimin autonom dhe transportin inteligjent.

Kina lejoi qeveritë vendore të organizojnë teste rrugore për ICV, të cilat mbulojnë shkallë të ndryshme të drejtimit autonome, në prill 2018. Një numër në rritje i qyteteve, përfshirë Pekinin, Shangain dhe Chongqing, kanë lëshuar targa për testet rrugore të ICV-ve

Related posts

Shumica e dezinformatave rreth Covid-19 erdhën nga 12 persona, zbulon një raport

D V

Zyrtare: OnePlus Nord 2 lansohet me 22 korrik

D V

Një implant truri i mundësoi një njeriu të paralizuar të “shqiptonte” fjali të tëra

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com