Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Helikopteri më i madh në botë ishte krejtësisht i padobishëm

Helikopteri më i madh i ndërtuar ndonjëherë ishte më i madh se një Boeing 737.

Helikopteri më i madh i ndërtuar ndonjëherë, Mil V-12, u zhvillua në Bashkimin Sovjetik. Qëllimi ishte që të ishte në gjendje të transportonte ICBM të rënda në vende të fshehta me helikopterin e madh.

Por në kohën kur Mil V-12 ishte në funksion , ai ishte tashmë i vjetruar.

Mil V-12 duhej të zgjidhte këtë dilemë dhe të dorëzonte raketa të rënda në vende të fshehta, pavarësisht nga të gjitha. Në fund, megjithatë, helikopteri i madh nuk u prodhua kurrë.

Në vitin 1959 projekti i helikopterit u prezantua për herë të parë. Në 1962 u dha fillimi për zhvillimin e tij dhe fluturimi i parë u bë në 1968.

Versioni civil i Mil V-12 ishte i gjatë 37 metra. Mund të ngrinte një peshë prej gati 40,000 kilogramësh dhe kishte hapësirë ​​për 196 pasagjerë në trup.

Kur helikopteri i madh ishte përfundimisht i gatshëm për përdorim, ai tashmë ishte kapërcyer nga zhvillimet teknologjike.

Në fund, Mil V-12 nuk hyri kurrë në prodhim serik.

Postime të ngjashme

Rrëzoi burrin me një goditje të fuqishme, dhe e gjitha ishte një keqkuptim

S.B.

Fitoi 21.5 milionë euro në loto, por humb aksidentalisht biletën në rrobalarëse

S.B.

Piceria me “furrë” vullkanike, në temperaturë 1 mijë gradë celsius

S.B.

Shitet në ankand diamanti më i madh në histori, vlera e tij kap vlerën e 14 milionë dollarëve

S.B.

Kjo është macja fatlume – posedon lodra, vepra arti, shtrat dhe televizion

S.B.

Pandemia i ndau vëllezërit binjakë nga Suedia, kështu që ata janë në kufi çdo ditë dhe takohen me njëri-tjetrin

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...