Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Henrietta Lacks, gruaja me ngjyrë, qelizat e së cilës janë marrë pa pëlqim, ndryshuan botën

Sipas BBC, Henrietta Lacks ishte një grua afrikano-amerikane qelizat e kancerit të së cilës janë themeli i hulumtimit mjekësor mbi sëmundjen që po zhvillohet për dekada – dhe pa pëlqim.

Siç është raportuar, tumori i saj u bë biopsi gjatë trajtimit për kancerin e qafës së mitrës në Spitalin Johns Hopkins në Baltimore, Maryland, në vitin 1951, dhe u kultivuan më pas nga George Otto Gey.

Gey atëherë krijoi linjën qelizore që ne tani e njohim si “HeLa”, por pëlqimi i saj nuk u mor për këtë.

Megjithëse disa informacione në lidhje me origjinën e linjave qelizore të pavdekshme të “HeLa” ishin të njohura në fillim të viteve 1970, familja e saj mësoi vetëm për ekzistencën e linjës në 1975. Ajo që është e tmerrshme është se shumë njerëz nuk kanë dëgjuar as për Henrietta, që është një dëshmi tjetër e fshirjes sistematike të njerëzve me ngjyrë dhe rëndësisë së tyre në histori.

George Otto Gey vuri re se qelizat e Lacks ishin unike sepse ato riprodhoheshin me një shpejtësi shumë të lartë dhe ato mund të mbaheshin gjallë aq kohë sa të lejonin ekzaminim të hollësishëm. Qelizat e mbajtura në laboratorë deri në atë moment mbetën të njëjtat për disa ditë, gjë që nuk ishte e mjaftueshme sa studiuesit të kryenin larmi të testeve.

Qelizat e mungesave mund të ndahen shumë herë para se të zhduken përfundimisht, për këtë arsye qelizat e saj u emëruan ‘të pavdekshme’.

Gey filloi të izolonte një qelizë specifike dhe e ndau atë në mënyrë të përsëritur, që do të thoshte se e njëjta qelizë mund të përdoret për shumë eksperimente të tjera. Kështu filloi linja “HeLa” – nga dy shkronjat e para të emrit dhe mbiemrit të pacientit.

Shumë prej këtyre mostrave çojnë në përparime shkencore në kërkimet bio mjekësore, përfshirë vaksinën Polio.

Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të kujtojmë Henrietta Lacks. Qelizat e saj u morën pa pëlqimin e saj, emri i saj u fshi nga historia, por ajo ishte thelbësore në kërkimet për kancerin, AIDS-in, efektet e rrezatimit, etj.

Postime të ngjashme

Ngrënia e mishit të kuq rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës

S.B.

Disa këshilla thelbësore rreth agjërimit

S.B.

Kush duhet të jetë fizikisht aktiv para e kush pas ushqimit?

S.B.

Shtoni këtë pluhur në pijet tuaja për të ngritur fokusin dhe shkrirë dhjamin në bark

S.B.

Vitaminat që funksionojnë njësoj si antibiotikët

S.B.

Përfitimet shëndetësore nga lulet e brokolit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...