Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Heroina kundër skllavërisë amerikane, Harriet Tubman, në kartmonedhë 20 dollarëshe

Amerikanët dhe të tjerët së shpejti do të kenë një kartëmonedhë në portofolin e tyre me imazhin e një heroine kundër skllavërisë dhe jo të një presidenti amerikan të stampuar në të.

Bëhet fjalë për Araminta Ross, e lindur në 1822 në Maryland dhe qw vdiq më 1913. Ajo është e njohur më shumë si Harriet Tubman, një aktiviste në luftën kundër skllavërisë.

Pas ndalimit të nismës nga Donald Trump, e kërkuar nga Barack Obama, për kartëmonedhën kushtuar Tubman, Joe Bideni ka ringjallur iniciativën për afro-amerikanen e njohur. Fytyra e saj do të stampohet në kartëmonedha 20 dollarëshe që do të qarkullojnë në vend dhe që ka marrë dritën jeshile nga Rezerva Federale.

Harriet Tubman do të bëhet gruaja e parë me ngjyrë në një kartëmonedhë amerikane. \ a2news

Postime të ngjashme

Video që lexon buzët e Kate dhe zbulon si i thërret ajo vjehrrit të saj, princit Charles

Lea Muslija

Miliarder, udhëtar apo model? Çfarë bëri krijuesi i Telegram që e futi në telashe me agjencinë e intelegjencës ruse?

Lea Muslija

Vdes babai i 89 fëmijëve me 38 gra

Zekirija Haxhiu

Vendi ku nuk ka rënë shi që 400 vjet

Dafina Vidishiqi

Vula 7.000-vjeçe në Izrael mund të ishte përdorur për nënshkrimin e dërgesave

Dafina Vidishiqi

Enigma të cilën mund ta zgjidhin vetëm një për qind e njerëzve

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...