Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Hezitimi i mjekëve për t’u vaksinua dërgon mesazh negative te popullata

Interesimi i shtuar i punonjësve shëndetësorë për t’u imunizuar kundër koronavirusit me dozat e vaksinës së Pfizer/BioNTech dhe hezitimi i tyre për vaksinim me vaksinat e AstraZenecas, dërgon mesazh negative te popullata, thonë drejtues të shoqatave që mbrojnë mjekët dhe pacientët.

Kosova në fund të muajit mars, kishte pranuar 24,000 doza të vaksinës AstraZeneca, si donacion përmes programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të cilat u shpenzuar në fund të muajit të kaluar.

Gjatë kësaj periudhe, sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë vaksinuar rreth 5,000 punonjës shëndetësor nga 15,000 sa llogariten në sektorin publik dhe privat. Deri më tash nuk është shënuar asnjë rast që ka pasur ndonjë efekt anësor nga kjo vaksinë.

Kurse, nga dita e mërkurë, më 5 maj, kur në Kosovë rinisi fushata e imunizimit me vaksinën Pfizer/BioNTech, është vërejtur një interesim më i madh nga stafi shëndetësor për vaksinim. Vaksinimi ka filluar pas arritjes së 4,680 dozave, që janë donacion nga Bashkimi Evropian.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, për tre ditë janë vaksinuar mbi 2,000 punonjës shëndetësorë.

Postime të ngjashme

Byroja e Sigurimeve: Nga 1 korriku qytetarët e Kosovës nuk do të paguajnë 15 euro taksë në Mal të Zi

Bekim Laçi

“Dialogu, korrniza e vetme”, “DW”: Vuҫiç për kompromis me Kosovën – Prishtina kërkon vetëm njohje nga Serbia

Bekim Laçi

KGJK sot bëhet me kryesues, Gjykata e Prishtinës me kryetar

Bekim Laçi

Albin Kurti pritet sot nga presidenti francez në Pallatin Elisee

Bekim Laçi

Kurti dhe Wolfgang Petritsch flasin për dialogun Kosovë-Serbi

Bekim Laçi

Musliu: Albin Kurti mashtroi Kosovën për dialogun

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...