Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Hiqen kufizimet e COVID-19 në Melbourne, qyteti gjallërohet sërish

Dhjetëra mijëra persona të kthyer sërish në punë në Melbourne të Australisë që arriti sukses në luftën ndaj valës së dytë të koronavirusit, pas heqjes së kufizimeve kundër COVID-19 gjallëruan qytetin e heshtur për muaj.

Melbourne, kryeqyteti i shtetit të Victoria-s ku është shënuar numri më i lartë i vdekjeve dhe rasteve me COVID-19, rreth 4 muaj ishte nën masa të rrepta.

Pasi në muajin qershor filloi vala e dytë qyteti raportoi deri në 725 raste ditore ndërsa pasi dy ditë me radhë nuk raportoi asnjë rast të gjitha bizneset, përfshirë hotelet, kafenetë, sallonet e bukurisë, restorantet sërish filluan me punë.

Qytetarët të cilët me muaj nuk mundeshin të shëtisin nëpër rrugët e qendrës së qytetit rigjallëruan atë pas rihapjes.

Në qytet gjithashtu është hequr ora policore që ishte në zbatim përveç rasteve urgjente, ndërsa u lejuan edhe vizitat familjare në shtëpitë tjera.

Mbajtja e maskës vazhdon të mbetet e detyrueshme. Në vendet e hapura për publikun mund të mblidhen deri në 10 persona, dasmat do të mund të zhvillohen vetëm deri në 10 persona si dhe ceremonitë mortore maksimum deri në 10 persona.

Postime të ngjashme

Rama shpërthen ndaj Metës: Boll e përdore Presidencën si thes për atë farë LSI-je dhe Presidentin si gojën e shqyer të…

S.B.

Gjykata ruse refuzon apelin e Navalnyt për lirim nga burgu

S.B.

Shfaqet varianti danez i COVID-19 në Gjermani: Anashkalon më lehtë sistemin imunitar të trupit

S.B.

Burgim i përjetshëm për vrasësin e presidentit të një rajoni gjerman

S.B.

Itali, sërish të infektuar me Covid-19 edhe pas dozës së parë të vaksinimit

S.B.

Shiti produkte me foton e famshme gjatë inaugurimit të Joe Bidenit, Bernie Sanders mbledh miliona dollarë në vetëm 5 ditë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...