Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Hiqen vizat midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe

Zhurnal Ads

EBA do të jenë vendi i parë arab që heq vizat për Izraelin

Regjimi i vizave midis Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) dhe Izraelit do të hiqet reciprokisht, transmeton Anadolu Agency (AA).

Transmetuesi Publik i Izraelit, KAN, raportoi se marrëveshja e ndërsjellë midis Izraelit dhe EBA-së për heqjen e vizave do të nënshkruhet sot.

Në lajm thuhet se EBA do të jenë vendi i parë arab që heq vizat për Izraelin.

Siç njoftohet, marrëveshja do të nënshkruhet me pjesëmarrjen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, Sekretarit të Financave të SHBA-së, Steven Mnuchin, dhe ministrit të Financave të EBA-së, Obaid bin Hamid al-Tayer në një ceremoni që do të mbahet në Aeroportin Ndërkombëtar Ben Gurion në Tel Aviv dhe më pas do të bëhet një deklaratë e përbashkët.

Nga ana tjetër, delegacioni i EBA-së, i cili do të arrijë në Izrael sot, do të nënshkruajë një seri marrëveshjesh me Tel Avivin zyrtar për të lehtësuar udhëtimet komerciale midis dy palëve.

Ndryshe, oresidenti i SHBA-së Donald Trump njoftoi më 13 gusht arritjen e marrëveshjes midis Izraelit dhe EBA-së për normalizimin e marrëdhënieve dhe më 11 shtator midis Izraelit dhe Bahreinit.

Marrëveshjet e dy vendeve me Izraelin për normalizimin e marrëdhënieve u nënshkruan në Shtëpinë e Bardhë më 15 shtator.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Italia “nën pushtetin e ujit”, moti i keq përfshin rajonin e veriut dhe të jugut

S.B.

Emiratet e Bashkuara Arabe nga nesër hapin të gjithë kufijtë me Katarin

S.B.

‘Irritohet Kremlini’/ Mediat serbe: Putin anulon vizitën në Beograd, nuk i pëlqen afrimi me SHBA-në për…ja çfarë thonë analistët

admin

Uashingtoni përgatitet për protesta të mundshme ditën e zgjedhjeve

T E

Deklarata e fortë nga Pakistani: ‘Macron po u bën myslimanëve atë që nazistët u bënë hebrenjve’

S.B.

Partia në pushtet në Poloni synon mediat private

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...