Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

“Hiqini celularët nga duart”, studimi: Smartphonët ju bëjnë nervozë!

Zhurnal Ads

Kush kalon më tepër kohë para ekranit të smartphone-t ka tendencë të jetë më impulsiv. Kështu rezulton sipas një studimi gjerman dhe të publikuar në revistën shkencore “Plos One” dhe tendenca është më reale në rastin e përdoruesve të tepruar të rrjeteve sociale dhe të videolojërave, aplikacione që ofrojnë gratifikime të përkohshme.

Sipas kërkuesve, çelësi i kësaj varësie qëndron tek të ashtuquajturat çmime, d.m.th. në rastin e rrjeteve sociale janë pëlqimet që krijojnë varësi, ndërsa tek videolojërat bonuset dhe pikët e fituara. Pikërisht janë këto arsyet që e mbajnë përdoruesin të lidhur pas tyre, pa kuptuar as orët e kaluara para ekranit të smartphone-t, që shpesh i kalojnë 10 orë pa e kuptuar.

Nga studime të mëhershme, është vërtetuar gjatë viteve se personat që bëhen të varur ndaj gratifikimeve të shpejta e afatshkurtra, është sinjal alarmi për sjellje dhe zgjedhje problematike, përveç irritimit më të shpejtë, sikurse rezultoi në këtë studim.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Apple largon aplikacionin që promovonte festat private gjatë pandemisë

S.B.

Netflixi ofron pa pagesë disa prej filmave dhe serive të tij

admin

OnePlus 8T Cyberpunk 2077 Edition debuton në tregun kinez!

Z H

Apple detyrohet t’i paguajë 500 milionë euro për ‘vjedhje’ të patentës

S.B.

Pakistani bllokon TikTok-un për përmbajtje të paligjshme

admin

Marrëveshje miliarda dollarësh për TikTok-un, blerësi pritet të konfirmohet së shpejti

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...