Agjencia Zhurnal.mk
Dossier

Historia e panjohur e Çerçiz Topullit. Dokumente dhe fotografi të rralla

Vetëm disa muaj pas vrasjes së Halil Musa Beut, bimbashit turk të Gjirokastrës dhe betejës së Mashkullores, çeta e Çerçiz Topullit u përfshi në një tjetër betejë, e cila është trajtuar pak nga historiografia shqiptare.

Pikërisht në zonën e Labovës së Kryqit, jo larg qytetit të Gjirokastrës, çeta u rrethua nga një forcë ushtarake turke. Detajet më të sakta të këtij momenti i sjell Mihal Grameno, që njihet jo thjesht si luftëtar i çetës së Çerçiz Topullit, por edhe si kronikani i të gjithë aktivitetit të saj.

Çfarë ndodhi në këtë betejë ? Si u ça rrethimi ? Ndiqni videon e plotë të dokumentarit të gazetarit Marin Mema.

Postime të ngjashme

Koha kur shqiptarët internoheshin pa proces gjyqësor

J D

Leka Zogu I për Business Day (1990) : “Shqiptarë, të ngrihemi kundër regjimit ateist dhe tiran !

J D

HISTORIA/ Rumania, djepi i shqiptarëve

J D

Kur Faik Konica ka zbuluar gjuhëtarin e madh

J D

Historia e Hasan Kadukut, stomatologut të parë në Shqipëri

J D

Historia/ Si i drejtohej nëpërmjet poezisë Zef Jubani, Elena Gjikës

J D

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...