Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Historia e transferimit të Messit te Barça nëpërmjet një pecete: Flasin njerëzit që qëndruan pas transferimit më të madh të bërë ndonjëherë

Në Barcelonë , më 14 dhjetor të vitit 2000, në prani të [Josep Maria] Minguella dhe Horacio [Gaggioli], Carles Rexach, drejtori sportiv i FC Barcelonas, ​​që u pajtua me këtë, nën përgjegjësinë e tij dhe pavarësisht nga ndonjë mendim mospajtues, të nënshkruaj me lojtarin Lionel Messi me kusht që të mbajmë shumat e rëna dakord”.

Fjalët e mësipërme, të shkruara në një pecetë pas një loje tenisi në Barcelonë, ​​kanë hyrë në historinë e futbollit. Ato ishin shkruar me ngut nga Rexach, drejtori sportiv i Barçës në atë kohë, në një përpjekje për të siguruar Jorge Messin se klubi katalanas ishte i përkushtuar për të nënshkruar djalin e tij. Rexach nënshkroi pecetën, ashtu si agjentët, Minguella dhe Gaggioli, si dëshmitarë.

Babai i Messit ishte në ankth për të ardhmen e djalit të tij për shkak të hezitimit të dukshëm të Barcës për të përfunduar një marrëveshje. Kishte një debat në prapaskenë në Camp Nou rreth meritave të nënshkrimit të një 13-vjeçari, por brenda disa minutash pasi e kishin shikuar atë gjatë një loje testuese në Barcelonë në shtator të vitit 2000, Rexach ishte i bindur se ata duhej të vepronin. Kur lindi perspektiva që Messi të lëvizte diku tjetër, me kërcënimin e Realit dhe Atletico Madrid që u ofrohej një shans për ta nënshkruar me atë, Rexach mori gjërat në duart e tij për të rregulluar punët me familjen e argjentinasit.

Njëzet vjet më vonë, Messi ka shënuar më shumë se 600 gola për Blaugranasit dhe ka thyer rekordin e Xavi Hernandez për më së shumti paraqitje për klubin me 767 ndeshje të zhvilluara. (Ai është gjithashtu dy gola larg për të barazuar rekordin e Peles për më shumti gola për një klub.) Ai gjithashtu është cilësuar si lojtari më i mirë në botë me një rekord prej gjashtë Topa të Artë dhe konsiderohet nga shumë njerëz si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave.

Për të shënuar 20 vjetorin e nënshkrimit të pecetës, ESPN foli me tre persona që e nënshkruan atë: Rexach, Minguella dhe Gaggioli, së bashku me presidentin e Barçës në atë kohë, Joan Gaspart, për ngjarjet që çuan në një moment të improvizimit që do të ndryshonte fatin e klubit gjatë dy dekadave të ardhshme, shkruan Telegrafi.
Zbulimi i Messit

Messi u bashkua me ekipin e tij lokal, Newell’s Old Boys, si një 6 vjeçar në vitin 1994, dhe videot me aftësitë e tij mahnitëse në atë moshë janë u bënë virale në internet. Sidoqoftë, lajmet nuk qarkullonin aq shpejt në atë kohë, dhe ai mbeti relativisht i panjohur jashtë Rosarios. Derisa ai po rritej, fjalët filluan të qarkullonin, por fakti që Messi ishte diagnostikuar me një çrregullim të hormonit të rritjes – dhe kishte nevojë për trajtim për të ndihmuar trupin e tij të zhvillohej siç duhet – largoi klubet në Argjentinë, përfshirë River Platen. Trajtimi ishte i shtrenjtë për një adoleshent pa garanci për sukses. Ishte një shpenzim që ata ose nuk mund ta përballonin ose nuk donin të luanin si një lojë bixhozi, dhe Messi kishte nevojë për një klub të gatshëm të paguante për trajtimin.

Fati i Messit ndryshoi në vitin 1998, kur agjenti argjentinas Gaggioli, një banor i Barcelonës për shumë vite, mori një telefonatë nga dy persona në Rosario, Fabian Soldini dhe Martin Montero. Dy vjet më vonë, Gaggioli, me ndihmën e Minguellas – një agjent i cili kishte punuar me Barçën në shumë marrëveshje në të kaluarën, duke përfshirë nënshkrimin e Diego Maradonas – dhe Rexach arriti të merrte familjen e Messit në Barcelonë.

Gaggioli: Gjithçka filloi në vitin 1998 kur dy nga kontaktet e mia, Soldini dhe Montero, të cilët kishin një shkollë futbolli në Rosario, më treguan për këtë fëmijë. Messi ishte 11 vjeç kur më thirrën për herë të parë për të folur për të. Ideja ime ishte të prisja pak, derisa të ishte 12 ose 13 vjeç, sepse në atë kohë ishte shumë i vogël. Ata kurrë nuk u fshehën atë se ai do të kishte nevojë për injeksione [për të ndihmuar rritjen e tij]. Ata vazhdimisht më dërguan video, transmeton Telegrafi.

Sapo gjërat filluan të përparonin, unë organizova një takim në Buenos Aires dhe [agjenti] Juan Mateo erdhi nga Porto Alegre. Ne folëm për marrjen e një video në Minguella për ta shikuar dhe për të provuar ta zhvilluar fazën testuese në Barcelonë. Familja e Messit i tha Soldinit dhe Monteros se ata donin një klub të madh dhe diku ku familja mund të jetonte së bashku. Kjo ishte Barcelona sepse [unë isha atje], por në atë kohë mund të kishte qenë një klub në Madrid, duke qenë se kisha një propozim për të lëvizur atje që nuk u realizua kurrë.

Deri në shkurt të vitit 2000, unë kisha parë videon se si luante Lioneli dhe e dija që ky fëmijë ishte çmendurisht i mirë. Më ishte ofruar mundësia për të punuar në Madrid, dhe unë do ta kisha ofruar atë te Real Madridi ose Atletico, por në fund unë qëndrova në Barcelonë dhe Rexach pranoi propozimin.

Minguella: Një nga njerëzit që besoj më shumë në botën e futbollit ka qenë gjithmonë Juan Mateo. Ai ishte i pari që më thirri në telefon i ngazëllyer që kishte gjetur një talent të jashtëzakonshëm në Rosario, i cili po luante për ekipin e të rinjve të Newell’s dhe si, kur merrte topin, drejtohej gjithmonë drejt portës së kundërshtarit. Teknologjia atëherë nuk ishte ajo që është tani. Tani mund të lidheni në çdo vend të botës dhe të shihni gjithçka në çast, por më pas u desh t’i bëja disa video dhe t’i dërgoja në shtëpinë time.

Kur pashë pamjet, pothuajse nuk mund ta besoja. Ai ishte një lojtar shumë i vogël, por me një talent të jashtëzakonshëm, i cili shkoi drejt golit me topin ngjitur në këmbë.

Postime të ngjashme

Milan, Pioli ka gati skemën e re, ja formacioni i ri i Milanit

Z H

Babai i portierit Alisson Becker vdes tragjikisht në një liqen në Brazil

Z H

Zidane pas ndeshjes me Atalantën: Ishte e vështirë edhe me 10 lojtarë

Z H

Rekord brutal i Barcelonës kundër Elches, 36:0

Z H

Sërish një përballje Gerrard – Lampard

Z H

City i ofron rinovimin Kevin De Bruyne

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...