Bota

Historiani serb Milivoj Beslin: pse është padrejtësi e fyerje të thuash “terrorizëm islamik”

Historiani serb dr. sc, Milivoj Beslin, në emisionin “Jashtë kutisë” në televizionin N1, foli për trendin shqetësues të akuzimit të Islamit dhe muslimanëve për terrorizëm në botë.

I pyetur nëse gjurmët e islamofobisë mund të gjenden në një deklaratë të presidentit francez Emanuel Macron, kur ai kohët e fundit bëri thirrje për një luftë kundër “terrorizmit islamik”, Beslin u përgjigj:

“Kam dëgjuar me kujdes deklaratën e Macron. Ajo që më shqetësoi personalisht ishte përsëritja e vazhdueshme e një formulimi, i cili në thelb është shumë fyes dhe i padrejtë.

Kur ndodhi tragjedia e vrasjës së dhjetra të rinjve në Norvegji, me autor Breivik-un, ne u përqëndruam vetëm në emrin e tij, si njeriu pra që ndërmorri aktin terrorist që çoi në një tragjedi. Dhe ai nuk ishte aspak një terrorizëm i krishterë, por ishte i një individi që ka emrin dhe mbiemrin e tij dhe që quhet Anders Breivik. Por, kur diçka e tillë ndodh në Francë – ne nuk e dimë emrin e vrasësit, emrin e atij terroristi, askush nuk e thotë atë, por përsëritet se është terrorizëm islamik.

Tani, ju kujtohet hera e fundit që keni dëgjuar formulimin  “terrorizëm i krishterë”?

E pranojmë që nuk e kami dëgjuar fare. Kjo sepse i qasemi gjithmonë individualizimi i fajit; është gjithmonë individi në fjalë, jo feja, jo kolektivi. Por, padrejtësisht, kur bëhet fjalë për fenë islame, atëherë gjithmonë bëhet fjalë për shënjimin e fesë”, tha historiani Beslin.

Postime të ngjashme

Lajmi i fundit/Sulm terrorist në Bicirkun e parë në Vjenë, të paktën 7 të vdekur, disa po mbahen peng (VIDEO)

T E

Itali, 30 mijë raste të reja me covid 19, nesër fillojnë masat shtrënguese

T E

Zvicra raporton rekord rastesh të reja me coronavirus që nga fillimi i pandemisë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...