Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Historike në Estoni, vendi baltik për herë të parë do të ketë një grua kryeministre

Estonia i është bashkuar shumë vendeve të tjera që i beson drejtimin një gruaje.

Kaja Kallas do të hyjë në histori si kryeministrja e parë e vendit baltik. Dy partitë më të mëdhaja të vendit arritën marrëveshjen e koalicionit për të krijuar një qeveri me bazë të gjerë tashmë.

Estonia nuk është vendi i parë dhe duket se nuk do jetë as i fundit që vendos një grua për kryeministre. Shumë më herët një gjë të tillë e kanë bërë dhe Gjermania, Islanda, Finlanda, Zelanda e Re, Serbia dhe së fundmi Moldavia.

Ndërkohë Kaja Kallas, e cila është një avokate me profesion do të duhet të marrë miratimin e parlamentit estonez.

Postime të ngjashme

Rikthehen kufizimet në Evropë

T E

Vriten 11 persona në Meksikë

T E

Të paktën pesë të vrarë gjatë protestave në Mianmar

T E

Kufizime më të ashpra kundër Covid-19 në Lombardi

T E

Navalny raportohet se do ta vuajnë dënimin në një burg në afërsi të Moskës

T E

Mianmar, qindra të arrestuar në protestat kundër grushtit të shtetit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...