Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Hoda: Në gjyqësor vazhdon të mbijetojë sensi etnik

Shkup, 4 maj, Zhurnal.mk – Besim Hoda – Kryetar i OVL UÇK, i ftuar në emisionin “Programi 200”, kritikoi ashpër gjyqësorin në vend, duke thënë se në gjyqësor vazhdon të mbijetojë sensi etnik. Ai përmendi edhe rastin e “Almirit” ku, sipas tij, trajtimi juridik i kësaj çështje po ndodh në baza nacionale.

“Rasti i Almirit është një shfaqje makabre, në publik, ku eliminohet apo goditet me veturë me qëllim, një familje dhe mbetet i vrarë një fëmijë, ndërsa trajtimi juridik i çështjes ndodh në baza nacionale, me këtë vazhdon të mbijetojë sensi etnik. Maqedonia mund të fillojë nga ky moment, nga 20-vjetori I Marrëveshjes së Ohrit, për të filluar për të ecur përpara. Nuk është koha që duhet të shëroj plagët, kjo është një thënie për hequr barrën nga vet-vetja për t’jua hedhur fajin fëmijëve tanë- tha Hoda.

Postime të ngjashme

Interesimi i ulët i qytetarëve për të udhëtuar në Greqi

R Zh

Edhe Ali Ahmeti uron ekipin e futbollit “Shkendija”

R Zh

Sela: Tre klube shqiptare do ta përfaqësojnë RMV-në në garat evropiane

R Zh

Kasami uron Shkëndijën: Ditë e madhe për futbollin shqiptar në Maqedoninë e Veriut

R Zh

Shkëndija merr trofeun, festë kuqezi në Tetovë

R Zh

VMRO–DPMNE për kongresin e LSDM-së: Nuk merremi me LSDM, kanë dështuar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...