Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Holanda fiton takimin dramatik ndaj Ukrainës në ‘trilerin’ e pesë golave

Holanda ka fituar ndeshjen dramatike ndaj Ukrainës në stadiumin ‘Johan Cruijff Arena’, duke fituar 3-2 në Grupin C në kuadër të Euro 2020.

Ka përfunduar pa gola pjesa e parë në mes të Holandës dhe Ukrainës në Grupin C në kuadër të Euro 2020.

Pas vetëm dy minutash lojë, Tulipanët arritën të rrezikonin me anë të Memphis Depayt, por portieri Georgi Bushchan ishte në vendin e tij.

Tre minuta më vonë, Denzel Dumfries pati një shans të mirë për gol, mirëpo Buschan sërish priti.

Ishte minuta e 28 kur erdhi shansi për Ukrainën që rrezikoi me anë të Andryi Yarmolenkos, por ajo u ndalua nga mbrojtësit e Holandës.

Ukraina mund të pësonte tre gola qysh në pjesë të parë, mirëpo Bushchan priti edhe gjuajtjen e Georgino Wijnaldumit (39’).

45 minutat e dytë filluan mjaftë furishëm , duke u shënuar plotë pesë gola.

Ishte minuta  52-të e takimit kur Georginio Wijnladum shënoi për 1-0, duke i dhënë epërsinë Tulipanëve.

Kaluan vetëm shtatë minuta nga goli i parë dhe holandezët shënuar edhe të dytin me anë të Wout Weghorst.

Por, ukrainasit nuk u dorëzuan, duke ngushtuar epërsinë në 2-1 të Holandës me golin e Andriy Yarmolenko (75’).

Pas vetëm katër minutash, Ukraina ia doli t’i barazonte shifrat në 2-2 me anë të Roman Yaremchuk, duke ndezur sfidën.

Mirëpo, Tulipanët nuk u zmbrapsen dhe e rikthyen epërsinë në 3-2, me golin e Denzel Dumfries (85’) që u asistua nga Nathan Ake.

Ndeshje e Grupit C në rrethin e parë përfunduan, derisa Austria është lider me tre pikë, aq sa ka edhe Holanda, ndërsa Ukraina dhe Maqedonia e Veriut pa pikë. 

Postime të ngjashme

Giroud ka arritur te Milani dhe i ka filluar stërvitjet

D V

Merr fund pritja 97 vjeçare e Filipineve për medaljen e artë – ëndrrën e realizoi Hidilyn Diaz

D V

Zyrtare: Unitedi arrin marrëveshje me Realin për transferimin e Varane

D V

Me rikthim sensacional, Teuta kualifikohet në raundin e tretë të Ligës së Konferencës

D V

Incident në Lojërat Olimpike: Sporti debutues, skejtbordi sa nuk i solli lëndime të rënda Angelo Narvaezit

D V

Nga shënjestra e top klubeve evropiane, afër kalimit te Aston Villa

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...