Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Holanda i shuan shpresat e negociatave Shqipërisë, Stef Blok: Maqedonia i ka përmbushur kushtet

Zhurnal Ads

Berlin, 20 shtator – Nga Gjermania, kryeministri shqiptar la të nënkuptohet se vendimi për Konferencën e parë Ndërqeveritare për Negociatat mund të shtyhet për vitin e ardhshëm. Krahas Berlinit, sërish është Haga që nëpërmjet një qëndrimi zyrtar u pret shpresat shqiptarëve. Letra që veçon Shkupin nga Tirana, që të hape negociatat në muajin Dhjetor, është shkruar nga Ministri i Jashtëm Stef Blok.

“Ne mirëpresim dallimin e bërë midis kornizave negociatore për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Kjo është në përputhje me qëllimin e qeverisë për të shkëputur fatin e tyre për negociatat sepse në fund të fundit negociatat duhet të bazohen në meritat individuale të të dy vendeve. Për këtë arsye është e rëndësishme që të zhvillohen dy procese të pavarura negocimi”.

Stef Blok është i qartë në problemet që po has vendi ynë.

“Siç tregojnë konkluzionet paraprake çdo vendim pozitiv mbi mbajtjen e Konferencës së parë ndërqeveritare me Shqipërinë do të varet nga progresi në terren, veçanërisht në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Demonstrimi i një historiku konkret me fakte në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit mbetet një nga kushtet vendimtare në gjykimin për Shqipërinë. Përparim i mëtejshëm pritet po ashtu në miratimin dhe zbatimin praktik të Reformës Zgjedhore dhe funksionimin të Gjykatës Kushtetuese.”

Vendimmarrja në përputhje me metodologjinë e re tani kërkon një shumicë të kualifikuar. Kjo sipas qeverise holandeze thjeshton vendosjen e sanksioneve ndaj shteteve në proces negociatash, pasi tashmë procesi i zgjerimit është i kthyeshëm. Qeveria holandeze dëshiron që asnjë kapitull të mos mbyllet para se të përmbushet udhërrëfyesi për sundimin e ligjit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Jovanovski: Kam pasur presion nga vagabondët politik

E.E.

Varhei nga Sarajeva: Ballkanin Perendimor e shohim si pjesë të Europës

T E

FMN: Këtë vit rënie e BPV-së në Maqedoninë e Veriut prej 5.4 përqind

E.E.

Gashi: Alternativa është aset kombëtar për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut (Video)

R ZH

Interes i madh për linjën e tretë të kredive pa interes

Z H

Transporti publik sot në Shkup me itinerarin e së dielës

D J
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...