Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Holandë, fillojnë masa të reja të kufizimit, mbyllen baret dhe restorantet

Baret dhe restorantet janë urdhëruar të mbyllen në Holandë së bashku me një varg masash të tjera që janë për të parandaluar përhapjen e COVID-19.

Nga e mërkura bllokimi i pjesshëm do të hyjë në fuqi, pasi kryeministri i atjeshëm, Mark Rutte tha se vendi duhej të bënte një hap më afër bllokimit të plotë për të shmangur mbingarkesën e spitaleve me rastet pozitive me koronavirus.

Holanda nuk është vendi i parë i cili ka filluar të përdorë masat të kufizimit për të parandaluar përhapjen e COVID-19, të martën me masa të tilla kishin filluar Italia, Franca dhe Çekia.

” Ne duhet të jemi më të ashpër me veten tonë”.

“Shumë njerëz nuk i respektuan rregullat dhe ne nuk mund të bënim asgjë tjetër përveç rritjes së masave të kufizimit”.

Masat e mëtejshme përfshijnë përdorimin e maskave të fytyrës, kufizimin e mysafirëve të shtëpisë në vetëm tre persona dhe ndalimin e shitjes së alkoolit pas orës 20:00.

Numri i të vdekurve nga koronavirus në Holandë është në 6,587.

Postime të ngjashme

Avioni bën ulje të detyruar në Sofje! Pasagjeri sulmoi stjuardesën dhe…

T E

Frika nga protesta e grave, Pallati Presidencial rrethohet me barrikada para 8 marsit

T E

Tërmet tjetër me madhësi 4.2 të shkallës Rihter “trondit” Larisën

T E

Piloti fik motorrët e avionit me 101 persona në bord, tmerrohen pasagjerët

T E

Mianmar, forcat e sigurisë hapin zjarr, bëjnë bastisje

T E

Pronari merr peng qiraxhijtë e padëshiruar, i lidh e i hedh dhjetra km larg

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...