Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Honda do të largohet nga F1, fokusohet te teknologjia me zero-emetim

Gjiganti japonez, Honda, ka konfirmuar se do të largohet nga pjesëmarrja si furnizues i motorit në Formula 1 në Kampionatin Botëror në fund të vitit 2021, për t’u fokusuar në teknologjinë me zero-emetim.

Vendimi është marrë në fund të shtatorit dhe kompania nuk synon që të rikthehet në F1, ka thënë shefi ekzekutiv i kompanisë, Takahiro Hachigo, gjatë një videokonference.

“Kjo nuk është rezultat i pandemisë COVID-19 por sepse qëllimi ynë afatgjatë është të lirohemi nga karboni”, ka thënë ai.

Si shumë kompani të tjera, Honda është duke provuar të ndërtojë automjete elektrike, me modele të reja që kanë zero emetim të gazrave.

Postime të ngjashme

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

Edhe sa mund të vazhdoni vozitjen, nëse drita në tabelën e kontrollit të veturës tregon se po ju mbaron vaji?

Dafina Vidishiqi

Vetura unike e gatshme t’i dorëzohet pronarit, Bugatti La Voiture Noire u shit për 16.7 milionë euro

Dafina Vidishiqi

Toyota zhvendos prodhimin në Republikën Çeke

Lea Muslija

BMW E28 Alpina B9 nga viti 1983 del në shitje për 35 mijë euro

Lea Muslija

Audi RS Johann Abt Signature Edition, vjen me motor tejet të fuqishëm që zhvillon shpejtësi marramendëse

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...