Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Honda shet fabrikën e veturave në Britani

Honda ka shitur fabrikën e vetme britanike të veturave në Anglinë jugore gjigantit të logjistikës Panattoni, ka thënë një zëdhënës i kompanisë të shtunën, pasi pronari i ri thuhet se planifikon të bëjë një investim të madh në atë vend.

Prodhuesi japonez i veturave, i cili ndërton rreth një të dhjetën e 1.5 milion prodhimeve të veturave në Britani, mori vendimin dy vjet pasi njoftoi synimin që në vitin 2019 të ndalojë prodhimin në fabrikën e saj në Swindon. Shitja nënkupton se 3.500 njerëz do të humbin vendin e punës.

Honda, e cila ka qenë në gjendje jo të mirë në Evropë, ka thënë që mbyllja e fabrikës nuk kishte të bënte me largimin e Britanisë nga Bashkimi Evropian, por duhej të përqendrohej në aktivitete në rajone ku ajo pret të shesë shumicën e veturave.

Lëvizja e Hondas pasoi vendimet e firmave elektronike Sony dhe Panasonic për të zhvendosur selinë e tyre në Bashkimin Evropian nga Britania.

Postime të ngjashme

Për 40 vjet, kjo veturë ka kaluar vetëm 39 kilometra – dhe jo të gjitha nga pronari i saj

Dafina Vidishiqi

Timoni i ri dhe i pazakontë i Teslas

Dafina Vidishiqi

Ai mori me qira një Ferrari të ri, dhe e ktheu të prishur

Dafina Vidishiqi

Ferrari njoftoi një veturë të re revolucionare sportive për në fund të qershorit

Dafina Vidishiqi

Porsche 911 GT3 aktual mori një version më të rehatshëm Touring

Dafina Vidishiqi

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...