Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Hoti përkujton Fehmi e Xhevë Lladrovcin: Pushka e tyre shkrepi për të mbrojtur pragun e shtëpisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka përkujtuar heronjtë Fehmi e Xhevë Lladrovci në 22-vjetorin e rënies së tyre, duke thënë se ata na e kujtojnë përkushtimin dhe sakrificën e madhe për liri, pavarësi dhe demokraci.

Hoti përmes një postimi në Facebook, tha se bashkësia ndërkombëtare ishte aleate e luftës së Kosovës, pasi pushka e heronjve shkrepi për të mbrojtur popullin.

“Njëzet e dy vjetori i rënies heroike të Fehmi e Xhevë Lladrovcit dhe bashkëluftëtarëve të tyre, na kujton përkushtimin dhe sakrificën e madhe për liri, pavarësi dhe demokraci. Pushka e tyre shkrepi për të mbrojtur pragun e shtëpisë̈ dhe ekzistencën e popullit tonë, andaj dhe bashkësia ndërkombëtare ishte aleate e fuqishme e luftës sonë̈ të drejtë. Zoti e bekoftë̈ jetën dhe veprën e Fehmi e Xhevë Lladrovcit dhe bashkëluftëtarëve të tyre”, shkruan Hoti.

Gjithashtu, edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Fehmi e Xhevë Lladrovci ishin Azem dhe Shotë Galica e kohës sonë.

Edhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se heronjtë Fehmi e Xhevë Lladrovci ishin pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë të lavdishëm, krah i fortë i lëvizjes për liri e pavarësi.

Postime të ngjashme

Ekrem Hyseni mbledh anëtarët e kryesisë së LDK-së, të njëjtit dje refuzuan Agim Veliun

Dafina Vidishiqi

Kjo është letra që Osmani ia çoi Borrellit ku ia vazhdoi mandatin EULEX-it

Dafina Vidishiqi

Nagavci: Nga viti i ardhshëm shkollor, do të hyjnë në përdorim Tekstet Alternative

Dafina Vidishiqi

Shqiptarët e Luginës i kërkojnë Kurtit t’i bëj pjesë të dialogut me Serbinë

Dafina Vidishiqi

PSD ironizon me Kurtin: Takimi me Vuçiqin nuk ka ndodhur është Fake News

Dafina Vidishiqi

Konjufca: Serbia po përdorë standarde të dyfishta në procesin e dialogut

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...