Kosovë

Hoti: Protestat e 1 tetorit ishin frymëzim për mobilizim gjithëpopullor në luftën tonë për liri

Zhurnal Ads

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në përvjetorin e 23-të të protestave studentore në Prishtinë, ka zgjedhur që t’i urojë studentët për fillimin e vitit të ri akademik 2020-2021.

Hoti përmes një statusi në “Facebook” thotë se protestat e 1 tetorit të 1997-ës shënuan kthesë në proceset politike dhe ishin frymëzim për mobilizim gjithëpopullor në luftën e popullit tonë për liri, shkruan “Zeri.info”.

“Sot bëhen 23 vite nga protestat e studentëve në Prishtinë. Në këtë përvjetor, dua t’i uroj studentët për fillimin e vitit në të gjitha Universitetet Publike dhe Private. Më 1 tetor 1997, ne dolëm në rrugë për të kërkuar kthimin e studentëve shqiptarë në objektet e Universitetit të Prishtinës, protesta këto që shënuan kthesë në proceset politike në vend dhe ishin frymëzim për mobilizim gjithëpopullor në luftën tonë të drejt për liri, pavarësi dhe demokraci. Kjo lëvizje studentore, është një inspirim i pashtershëm për gjeneratat e reja, për një Kosovë demokratike, të zhvilluar ekonomikisht dhe me prosperitet. Urime”, ka shkruar Hoti./Zëri

Postime të ngjashme

Vuçiq e informon patriarkun Irinej për dialogun me Kosovën

admin

Veteranët e UÇK-së thonë se po përcillen nga disa persona

admin

Sot do të mblidhen gjashtë komisione parlamentare

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...