Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Hoti u tregon deputetëve të LVV-së se si duhet ta shohin mosaplikimin në organizata ndërkombëtare

Zhurnal Ads

Kryeministri Avdullah Hoti po raporton para deputetëve lidhur me njërin nga zotimet që i ka dhënë në marrëveshjen me Serbinë në SHBA që për një vit Kosova të mos aplikojë për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

Megjithëse tha se e vlerëson kërkesën e deputetëve të LVV-së për këtë interpelancë, Hoti tha se është përgjigjur disa herë për këtë çështje. Sipas tij, moratoriumi nga aplikimi për anëtarësim në organizata ndërkombëtare duhet të shihet si përgatitje më e mirë për të mos dështuar në tentimet e radhës për anëtarësim në pëto organizata.

“Duhet kuptuar në këtë frymë, që na nevojitet përkrahje e SHBA-së dhe shteteve tjera. Edhe duhet parë nga këndvështrimi në afatizimin e marrëveshjes Kosovë-Serbi, e cila duhet të ndodhë me një njohje reciproke, dhe normalizim të marrëdhënieve në çdo aspekt .Pavarësisht këtyre për të pauzuar për një vit në organizata ndërkombëtare, s’po pauzojmë punën tonë, por po përgatitemi për organizata, pra në koordinim të plotë me gjithë partnerët dhe SHBA-të.Që të sigurohemi se aplikimet tona s’do të dështojnë si në të kaluarën, por do të pranohen”, tha Hoti.

Hoti përmendi se “vetëm në koordinim me SHBA-në ka qenë e mundur që të ngritet subjektiviteti i Kosovës”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Projektligji për rimëkëmbjen ekonomike sot në votim në Kuvend

S.B.

Serbë e shqiptarë, nuk bashkëpunojnë, pika e Merdares, doganierët nën një çati, por të ndarë

admin

Nga tani as qytetarët e Gjermanisë s’mund të hyjnë pa testin PCR në Kosovë

admin

Rreshtimi përkrah Rusisë, Serbia merr reagim të ashpër nga eurodeputetja

S.B.

Mbledhja e qeverive/ Rama: Durrësi, port i përbashkët mes Shqipërisë e Kosovës në funksion të gjithë rajonit

admin

Qeveria miraton strategjinë kundër korrupsionit deri në vitin 2023

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...