Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Hoxha: Kemi rritur subvencionet për blerjen e orizit

Shkup, 29 mars, Zhurnal.mk – Ministri i Bujqësisë Arianit Hoxha në emisionin 24 Analiza në TV 24 tha se janë regjistruar 80,000 fermerë dhe regjistrimi është i rëndësishëm për informacion shtesë tek të cilët bujqësia është aktiviteti kryesor për të krijuar politika të mëtejshme të ministrisë.

“Mospërputhja në numra është mbi 6,000 fermerë të regjistruar në Fondin e Sigurimeve”, tha Hoxha.

Lidhur me blerjen e orizit, Ministri theksoi se disa ditë para vitit të ri, dekreti ishte ndryshuar dhe nga 18,000 denarë, që ishin për material jo-dedikues për orizin, ata e bënë atë në 30,000 denarë. Kjo rritje ishte për shkak të kësaj situate dhe vështirësive, tha Hoxha.

“Për shkak të atyre shqetësimeve të vogla të prodhuesve, ne kemi bërë një hap. Kam pasur 4-5 takime me prodhuesit e orizit dhe duke dëgjuar kërkesat dhe vërejtjet e tyre dhe isha në terren dhe për shkak të kësaj doli të filloja atë subvencion për material jo-farë prej 18,000 dhe ta barazoja me subvencionin për farën material prej 30,000 denarë”, tha Hoxha.

Hoxha mendon se nuk mjafton, por është bërë një hap përpara krahasuar me vitet e kaluara. Lidhur me masat e mbrojtjes, barrierat doganore dhe kuotat e mbrojtjes së prodhimit vendas nga importet e huaja, Hoxha beson se fuqia reale e tregut të vendit tonë është ajo që është, sa më shumë njerëz të jemi, aq më shumë mund të konsumojmë. Çmimi dhe përfitimi real, të gjithë fermerët, veçanërisht produktet e kopshtit, e kanë në eksport.

Postime të ngjashme

UEJL i dyti në Maqedoninë e Veriut dhe i pari në trojet shqiptare sipas QS World University Rankings

Zekirija Haxhiu

BP: Vala e tretë e Covid ndikoi negativisht në rimëkëmbjen ekonomike

Zekirija Haxhiu

Pasaportat me afat të skaduar do të vlejnë deri më 31 dhjetor

Zekirija Haxhiu

BE-ja vendosë Maqedoninë e Veriut në listën e vendeve të sigurta për rrugëtim

Zekirija Haxhiu

Osmani mund tu jep fund protestave të VMRO-së, por Bullgarinë askush nuk e bind të heqë veton

Bekim Laçi

Bonuse për policët që kanë punuar jashtë orarit të punës

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...