Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Huawei: Ndërtojmë sistemin e parë plotësisht të automatizuar për makinat

Gjiganti Kinez i teknologjisë Huawei do të zhvillojë teknologji të makinave pa shofer për pasagjerët deri më 2025-ën tha një ekzekutiv i kompanisë ditën e Enjte.

Prodhuesi më i madh në botë i pajisjeve të telekomunikacionit ka nisur një përpjekje për të diversifikuar biznesin pas sanksioneve Amerikane.

Dhjetëra startupe e firma të mëdha teknologjike si Baidu në Kinë kanë shtuar përpjekjet për ndërtimin e sistemeve të vetëdrejtimit të cilët do të sjellin ndryshime drastike në industrinë e transportit.

Tashmë Huawei po i kthehen makinave elektrike inteligjente pasi biznesi global i smartfonëve u godit nga sansksioent Amerikane. Administrata e kaluar e Trump e kishte shpallur kompaninë kërcënim për sigurinë kombëtare.

“Objektivi ynë është të ndërtojmë një makinë të vërtetë pa drejtues deri më 2025,” tha wang Jun, drejtues i divizionit të makinave inteligjente të Huawei.

Postime të ngjashme

Shikoni sesi u paraqit në pistën e Nurburgring – BMW M4 Competition

D V

“Gjysma e veturave të shitura në Amerikë të kenë zero emetime deri në 2030” – reagojnë Ford dhe General Motors

D V

Brabham zbuloi veturën e re të konceptit BT63 GT2

D V

Vetura që kushton 300.000 euro mbetet pa derivate në mes të rrugës, rumuni bllokon rrugën me Rolls-Royce Phantom

D V

Audi RS3 me rekord të ri

D V

Novitec ka përgatitur një Ferrari 812 GTS më të gjerë, më të ulët, më të shpejtë dhe madje më të fortë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...